telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
سکس تراپی چیست؟ سکسولوژی چه علمی است؟

سکس تراپی چیست؟ سکسولوژی چه علمی است؟

Sexology

سکس تراپی چیست؟ سکسولوژی چه علمی است؟

 

 

 

سکس تراپی چیست؟

Sex therapy

طبق آمار از آنجا که ۴۰ تا ۶۰ درصد از مشکلات زناشویی، ناشی از روابط جنسی است، بنظر می آید که بررسی علمی تر به مقوله سکس در موارد درمانی، لزوم بیشتری پیدا کرده است و جوامع علمی را بر آن داشته تا پایه ریز علم نوینی باشند بنام سکسولوژی. سکسولوژی علمی است جدید و چند وجهی، که ارتباط تنگاتنگی با علوم پزشکی، روانپزشکی، روانشناسی، آمار، جامعه شناسی، جرم شناسی، زیست شناسی و حتی هنر و موزیک دارد. تعریف علمی سکسولوژی عبارت است از: مطالعه هدفمند رفتار جنسی در انسان و حیوان که این رفتار از قبل از تولد جاندار شروع گشته و در طول زندگی او ادامه می یابد.

 

 

سکسولوژی در اکثر فرهنگ لغات، تحت عنوان “علم مطالعه جنسیت” تعریف شده است. جنسیت درواقع همان شرایطی است که یک مرد را از زن متمایز می کند و سکس تراپی عبارتست از رفع تخصصی گرفتاریها و مشکلاتی که فرد در رابطه با رفتار جنسی خود و یا شریک جنسی خود دارا می باشد. سکسولوژی مدرن ترکیبی از زمینه های متفاوتی همانند روانشناسی، آمار، بیولوژی، جامعه شناسی، آسیب­شناسی و مردم شناسی می باشد. نکته قابل ذکر اینکه سکسولوژی یک علم توصیفی است و نه یک علم تجویزی بدین معنی که سکسولوژی بیش از آنکه در پی تایید و یا تکذیب رفتار جنسی باشد در پی ریشه یابی علل رفتار و عوامل موثر بر این رفتار میباشد.

 

سکس تراپی چیست؟ سکسولوژی چه علمی است؟

 

ویژگیهای سکس تراپیست چیست؟

از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد تنها یک روان شناس و یک روان درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار گشته درحل آنها می تواند به وی کمک کند. سکس تراپیست می بایست متخصص در امر بهداشت روانی بوده، دوره های کامل روان درمانی را طی کرده باشد و آموزشهای لازم در امر مشاوره های جنسی را زیر نظر متخصصین سپری کرده باشد.

 

 

 

مهارت کامل در امر مشاوره و روان درمانی و داشتن زمینه ای کامل در امر روانشناسی نکته ای بس حائز اهمیت در روند سکس تراپی بشمار می رود. از طرفی سکس تراپیست می بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگانهای جنسی و عملکرد آنها احاطه کامل داشته باشد و بتواند اختلالات روانی و بدنی را از هم تمیز داده، در رفع آنها به بیمار، توصیه های لازم را به عمل آورد. لازم به ذکر است که آشنایی به زمینه های فرهنگی و اخلاقی و مذهبی هر جامعه از ضروریات بسیار پر اهمیت کار یک سکس تراپی می باشد چرا که نقد و بررسی اختلالات جنسی بدون در نظر گرفتن زمینه های فرهنگی و عقیدتی آن جامعه کاری عبث و غیرکارآمد به نظر می رسد.

 

 

 

 

 

چه انتظاراتی باید از سکس تراپیست خود داشت؟

سکس تراپیست شما باید ویژگیهای زیر را داشته باشد:

پذیرش بدون قید و شرط: یعنی بتوانید آزادانه و بدور از هرگونه محدودیت راجع به موضوع مورد نظر خود با او صحبت کنبد.

 

امین اطلاعات شما: یعنی اطلاعاتی که شما در اختیار او گذاشته اید محرمانه خواهد ماند.
رفتار غیر مغرضانه: یعنی سکس تراپیست شما، بدون هیچ تعصب و پیش داوری شما را راهنمایی کند.
بدون قضاوت: سکس تراپیست شما، بعد از نقد و بررسی مشکل مطرح شده، تغییر در دیدگاه وی و نحوه قضاوت او راجع به شما نباید دیده شود.
ارتباط بدنی: در جلسات درمانی هیچگونه ارتباط بدنی بین درمانگر و مراجعه کننده وجود نخواهد داشت.

 

سکس تراپی چیست؟ سکسولوژی چه علمی است؟

چه کسانی به سکس تراپی نیازمندند؟

اگر چه تصور عموم بر این است که سکس تراپی صرفا برای افرادی که دچار مشکلات جنسی هستند محدود می گردد، لیکن از آنجا که بخشی از کار سکستراپیست ها آموزش جنسی، آناتومی جنسی و آموزشهای بهداشت جنسی است؛ لذا مراجعه به سکستراپیست تلاشی است برای لذت بیشتر از زندگی جنسی خود و عمیق تر کردن روابط بین فردی. علاوه بر این افرادی که به نوعی از مشکلات زیر در رنج اند باید به سکس تراپیست مراجعه کنند:

 

 

از میان رفته شدن صمیمیت در روابط زناشویی بین زوجین
تمایل اندک به ارتباط جنسی یا کمبود میل جنسی
مشکل در لذت بردن در ارتباط جنسی
مشکل کنترل انزال
مشکل رسیدن به ارگاسم
مقاربت دردناک
افکار وسواسگونه و غیر قابل گریز در مورد مسائل جنسی
احساس گناه در رابطه با سکس
ارتباط ناخشنود با شریک جنسی و میل به ترک آن
مورد سو استفاده جنسی بودن
عدم اطمینان از هویت جنسی خود و انحرافات جنسی

 

 

 

توسط: فیروزه سخندانی  sokhandani.com

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : دوشنبه ۱۳۹۳/۲۸/۰۷
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram