telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
بهترین راه برای خبرساز شدن ؛استخدام چهره سرشناس

بهترین راه برای خبرساز شدن؛ یک چهره سرشناس استخدام کنید

 

 
جان اف کندی در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری یک روز شخصا به خانه هنرپیشه ای به نام هری بلافونته می رود. هری بلافونته که در آن زمان هنرپیشه جوانی بود جزو معدود چهره های مشهور سیاهپوست آمریکا بود.

بهترین راه معروف شدن, برای خبرساز شدن, استخدام چهره سرشناس

بهترین راه برای خبرساز شدن ؛استخدام چهره سرشناس
جان اف کندی نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۶۰ به دیدار این هنرپیشه رفت تا بلکه از طریق حمایت او بتواند آرای رای دهندگان سیاهپوست را به سوی خود جلب کند.
هری بلافونته بعدها در خاطرات خود از آن دیدار گفت که جان اف کندی در مورد مشکلات سیاهپوستان آمریکا چیزی نمی دانست ولی با این همه به او توصیه کرد که اگر به دنبال تاثیرگذاری روی آرای شهروندان سیاهپوست است باید به دیدار مارتین لوترکینگ برود.

 

بهترین راه معروف شدن, برای خبرساز شدن, استخدام چهره سرشناس

جان اف کندی که نگران از دست دادن رای سفید پوستان ساکن ایالت های جنوبی آمریکا بود با مارتین لوتر کینگ دیدار نکرد. ولی وقتی که مارتین لوتر کینگ به زندان افتاد جان اف کندی و برادرش رابرت از او حمایت کردند.
در مقابل مارتین لوتر کینگ نیز از شهامت اخلاقی برادران کندی تشکر کرد.
جان اف کندی با اختلاف آرای بسیار اندکی در انتخابات پیروز شد و در ژانویه ۱۹۶۱ به عنوان سی و پنجمین رییس جمهور آمریکا سوگند خورد.
۶۸ درصد از شهروندان سیاهپوست به او رای دادند که از میزان رای سیاهپوستان به نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری قبلی هفت درصد بیشتر بود

 

 

مناسبات بین سیاستمداران و چهره های مشهور سابقه طولانی دارد.
به عنوان نمونه در آمریکا اداره آگاهی و بعدها پلیس فدرال که جای آن را گرفت، از سال ۱۹۱۸ در مورد نقش چهره های مشهور در تبلیغ و تهییج سیاسی اطلاعات جمع آوری می کردند.
دلیل آن چه می تواند باشد؟ هر دو گروه، سیاستمداران و چهره های مشهور، در یک مورد وجه اشتراک دارند و آن جلب توجه و حمایت افکار عمومی است.
شاید اکثر شهروندان کشورهای غربی ادعا کنند که تبلیغ و یا حمایت چهره های مشهور از یک سیاستمدار و یا حزب سیاسی روی نظر و رای آنها تاثیر نمی گذارد. اما واقعیت نشان می دهد که مشارکت چهره های مشهور در هر کارزار تبلیغاتی حداقل از نظر جلب توجه مردم تاثیر گذار است.

عطسه های نیرومند چهره های مشهور

براساس نظرسنجی که اخیرات توسط موسسه نظرسنجی بین المللی موری انجام شده، از نظر نقش مثبت چهره های مشهور در عرصه سیاست آنجلینا جولی در رتبه اول و راسل برند در مقام آخر قرار گرفته است.
با وجودیکه خیلی ها به راسل برند کمدین، هنرپیشه و چهره مشهور و جنجالی بریتانیایی علاقه ای ندارند ولی تردیدی نیست که او می تواند توجه بسیار زیادی را به خصوص در میان نسل جوان به خود جلب کند.
یک نمونه اخیر از نقش چهره های مشهور در جلب توجه افکار عمومی به مسائل سیاسی سخنرانی لئوناردو دی کاپریو در اجلاس تغییرات جوی سازمان ملل متحد در سپتامبر سال ۲۰۱۴ بود.
سخنرانی سه دقیقه ای او به عنوان “پیام آور صلح” سازمان ملل متحد حتی از سخنرانی دبیرکل این نهاد و یا سخنرانی باراک اوباما پوشش خبری گسترده تری داشت.
این شیوه کار سازمان ملل متحد از نظر پوشش رسانه ای بسیار موفق بوده و از سالها پیش اجرا می شود.

 
این سازمان اولین بار شصت سال پیش از چهره های مشهور برای پیشبرد اهداف و طرح های سیاسی خود استفاده کرده است. اولین پیام آور و یا سفیر تشریفاتی این سازمان در دهه پنجاه دنی کی یکی از ستاره های هالیوود بود.

بهترین راه معروف شدن, برای خبرساز شدن, استخدام چهره سرشناس

 

یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد نیز از همان سالها توانست چهره های مشهور عالم موسیقی، سینما و ورزش را برای تبلیغ به نفع فعالیت های خود به کار بگیرد.

 
به مرور زمان نقش چهره های مشهور در تقویت هر کارزار تبلیغاتی ارزش بازاری بیشتری پیدا کرده است. دهه ها پیش فقط تعداد معدودی از شخصیت ها و چهره های مشهور چنین تاثیری داشتند.
ولی هر چه که شناخت مردم از نحوه تبلیغ و ترویج ایده ها بیشتر می شود سیاستمداران و فعالان اقتصادی نیز از انواع و اقسام “چهره های مشهور” که هر یک ممکن است مورد پسند بخشی از مردم باشند، استفاده می کنند.

 
برای قانع کردن مردم و یا جلب نظر آنها چهره های مشهور نقش مهمی بازی می کنند. یک کارشناس بازاریابی و نظرسنجی در بریتانیا این افراد را “عطسه های نیرومند” لقب داده است چون با یک مداخله کوچک می توانند توجه بسیار زیادی جلب کنند.
جورج کلونی، بدون تردید
از صدر جدول شروع می کنیم.
اگر سیاستمداری قصد داشته باشد شانس انتخاب شدن خود را افزایش دهد برای به کارگرفتن نفوذ چهره های مشهور در درجه اول باید به چه کسی مراجعه کند؟
پروفسور بری گانتر نویسنده کتابی با عنوان سرمایه چهره های مشهور در جواب این سئوال می گوید:  بدون هیچ تردیدی جورج کلونی بهترین انتخاب است. او چهره ای مشهور، قابل اعتماد و احترام است و اکنون پس از ازدواج حتی بر ثبات و احترام شخصی او افزوده شده است.
شاید مردم بگویند که چهره های مشهور روی رای و نظر آنها تاثیر نمی گذارد ولی پروفسور گانتر می گوید آمارها و بررسی های مستندی وجود دارد که نشان می دهند چهره های مشهور روی مردم نفوذ دارند و یک رشته بازرگانی رو به گسترش دقیقا براساس همین واقعیت فعالیت می کند.

 
هنری شفر از مدیران یک شرکت بازرگانی به نام مارکتینگ ایوولوشن است که هر ساله فهرست و جدولی از با نفوذترین چهره های مشهور را تنظیم می کند. سابقه تنظیم این فهرست به نام “نمره Q” به پنجاه سال پیش برمی گردد. رتبه چهره های مشهور براساس میزان شناخته شدن آنها برای افکار عمومی آمریکا و میزان علاقه مردم به آنها تعیین می شود.

 
هنری شفر می گوید اگر قرار بود در انتخابات کنگره و یا ریاست جمهوری شرکت کند حتما تلاش می کرد حمایت تام هنکس را جلب کند. براساس تازه ترین فهرست “نمره Q” حدود ۸۳ درصد از مردم آمریکا تام هنکس را می شناسند و حدود ۳۹ درصد به او علاقمند هستند.

بهترین راه معروف شدن, برای خبرساز شدن, استخدام چهره سرشناس

 

کلینت ایستوود برای ۸۲ درصد شناخته شده است و حدود ۵۰ درصد به او علاقمند هستند که رقم چشمگیری است. بنابراین می توان گفت که میت رامنی نامزد حزب جمهوری خواه در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بی دلیل کلینت ایستوود را به کنفرانس سالانه حزب دعوت نکرده بود.

 
هنری شفر می افزاید رتبه ای که براساس نمره Q به چهره های مشهور داده می شود فقط براساس شهرت آنها نیست بلکه میزان اطلاع آنها از وضعیت مردم و کشور و برقرار کردن رابطه با مردم در نظر گرفته می شود که جوهره ستاره شدن یک فرد مشهور است.

 
دقیقا به همین خاطر در سال ۱۹۵۹ و در بحبوحه کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جان اف کندی به سراغ هری بلافونته یک هنرپیشه جوان و سیاهپوست رفت.
در آن زمان هنوز فهرست “نمره Q” وجود نداشت ولی گمان می رفت که بهترین راه برای کسب اعتماد و حمایت رای دهندگان سیاهپوست جلب حمایت هری بلافونته است. در آن ایام جکی رابینسون یک بازیکن سیاهپوست و سرشناس ورزش بیسبال از ریچارد نیکسون نامزد حزب جمهوری خواه حمایت کرده بود.
گروه کمدی اسماش در برابر آنجلینا جولی
اما برای تحت تاثیر قرار دادن جمعیت کثیر و متنوعی از مردم استفاده از یک و یا دو چهره مشهور کافی نیست.
به عنوان نمونه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا ۲۲۸ بازیگر سینما از باراک اوباما و ۴۵ بازیگر از میت رامنی حمایت کردند.
از میان کمدین های مشهور ۲۳ نفر از اوباما و ۷ نفر از رامنی حمایت کردند. ولی در میان سرشناسان رشته کشتی کچ و مسابقات اتومبیلرانی تعداد حامیان میت رامنی بیشتر از باراک اوباما بود.
در عین حال کارزارهای سیاسی به سرعت به عرصه آنلاین منتقل شده اند که موفقیت در آن به درک بهتر از محاسبه تاثیر گذاری و ارتباط با فضای مجازی مشروط می شود.
شبکه های اجتماعی دریچه ای هستند که از طریق آن می توان هم سیاستمداران و نظرات آنها را شناخت و هم با چهره های مشهور و با نفوذ در زندگی امروزی ما آشنا شد.

 
به عنوان مثال وبسایت آمارگیر شبکه‌های اجتماعی “کلاوت” اظهار نظرهای بیش از ۵۰۰ میلیون نفر ار در سراسر جهان دنبال کرده و منعکس می کند که نتیجه آن ۱۵ میلیارد قطعه اطلاعات در روز و حدود ۱۰ هزار موضوع بحث و اظهار نظر است.

 
وارن بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان چندان به ارسال توئیت عادت ندارد ولی هرگاه چیزی بگوید مردم به آن توجه می کنند. به همین خاطر نمره او در جدول آمارگیری کلاوت ۸۶ است.

 
فعالیت یک چنین شبکه هایی که میزان توجه دیگران به اظهار نظر افراد را محاسبه و اعلام می کند، نشان می دهد که در آینده ما می توانیم حتی میزان شهرت و تاثیر گذاری خود را نیز بسنجیم.

 
میزان شهرت هر یک از ما می تواند روی آنیده شغلی و حرفه ای ما تاثیر بگذارد ولی در عین حال نشان می دهد که معیارها و زمینه های “شهرت” تا چه حد در حال تغییر است.
به عنوان نمونه تام هنکس را در نظر بگیرید. هر چند او بسیار مشهور است ولی طبق آمارهایی که قبلا به آن اشاره کردیم هنوز هم ۱۷ درصد از آمریکایی ها او را نمی شناسند.

بهترین راه معروف شدن, برای خبرساز شدن, استخدام چهره سرشناس

مجله ورایتی اخیرا فهرستی از مشهورترین چهره ها برای گروه سنی ۱۳ تا ۱۸ ساله های آمریکایی را منتشر کرد. در صدر این فهرست یک گروه کمدی دو نفره به نام اسماش و در مقام دوم هم یک زوج کمدین دیگر به نام فاین براز قرار داشت.
اما اگر از سایر گروههای سنی در آمریکا بپرسید احتمالا هیچکس اسم این گروههای کمدی را نشنیده است. این نشان می دهد که چهره های مشهور چنان متنوع هستند که امروزه نه فقط هر سلیقه بلکه هر گروه سنی چهره های مشهور خاص خود را دارد.

 
اما اگر کسی می خواهد بداند که کدام چهره های مشهور در زندگی او واقعا تاثیر گذار بوده اند باید به مقاله تحقیقی مراجعه کند که اخیرا در مجله علمی نیچر منتشر شد.
شبکه اجتماعی فیسبوک با ارسال پیام به مشترکان این شبکه آنها را تشویق کرده که در این نظرسنجی شرکت کنند. از روی نتایج این نظرسنجی مشخص شد که مشترکان فیسبوک فقط در مواردی که به دوستان اصلی آنها مربوط می شد حاضر شده اند نظر خود را اعلام کنند.

 
جیمز فاولر از اساتید دانشگاه کالیفرنیا می گوید: این تجربه نشان داد که فقط ۱۰ دوست نزدیک و اصلی روی شبکه فیسبوک مهم هستند و ۱۴۰ نفر دیگر اهمیتی ندارند.

 
در عرصه سیاست برای خبرساز شدن و سرو صدا به راه انداختن استفاده از چهره های مشهور بسیار موثر است. ولی وقتی که کار به تاثیر گذاری روی زندگی مردم برمی گردد فقط می شود روی دوستان نزدیک حساب کرد.

 

 

منبع:bbc.co.uk/persian

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : پنج شنبه ۱۳۹۳/۱۶/۱۱
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram