telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
شاهان و شاهزاده‌های قاجار بزرگتری شکارچیان ببر مازندران بودند

این ببر مازندران است که به علت شکار بی‌رویه منقرض شد. شاهان و شاهزاده‌های قاجار از بزرگترین شکارچیان این گونه بودند.

شاهان و شاهزاده‌های قاجار بزرگتری شکارچیان ببر مازندران

 

 

ظل السلطان، متهم اصلی
اما شکار بی رویه ببرها نیز تا حد زیادی باعث نابودی نسل این گربه سان درایران شدند. مسعود میرزا ملقب به «ظل السلطان» پسر ارشد ناصرالدین شاه قاجار را یکی از مسئولان انقراض ببر مازندران می دانند. او سه سال ازبرادر خود «مظفرالدین میرزا» بزرگتر بود اما هیچ وقت به عنوان ولیعهدانتخاب نشد.

 

ببر مازندران

ظل السلطان به تنهایی مسئول شکار ۳۷ قلاده ببر است. او در سفری به بابل ۲قلاده و در سفری دیگر به شبه جزیره میانکاله (جنوب شرقی دریای خزر و دراستان گلستان فعلی) ۳۵ ببر دیگر را شکار کرد. شرح این شکارها تماماً در«تاریخ مسعودی» آمده است. در این کتاب درباره شکار ببرهای میانکاله یک نکته حائز اهمیت است. او به هر ببری که دید تیر اندازی کرد و تعدادی ازببرهای زخمی از مهلکه گریختند که به احتمال قوی تعدادی از حیوانات زخمی نیز در گوشه ای از جنگل جان داده اند. کشته شدن این تعداد ببر در آن زمان ممکن بود که موجبات شادی برخی از مردمان محلی را فراهم کند اما ضربه ای سخت به اکوسیستم منطقه به حساب می آید.

 ظل‌السلطان

سلطان مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان شاهزادهٔ قاجار و بزرگترین پسر به سن بلوغ رسیدهٔ ناصرالدین شاه بود. وی مدت زیادی حاکم اصفهان بود.

اسکندر فیروز، بنیانگذار اولین تشکیلات حفاظت محیط زیست در ایران، در کتاب «حیات وحش ایران» مینویسد: «شاید کل جمعیت ببر در آن زمان بیش از چیزی حدود چهار یا پنج برابراین رقم نبوده و لذا همین یک شکار عظیم ضربه سهمناکی در کاهش تعداد ببربوده است.» به بیان دیگر ظل السلطان حداقل ۲۰ درصد کل ببرهای ایران راکشته است و به این ترتیب جمعیت این گونه را به اندازه چشمگیری کاهش دادهاست.

ببر مازندران

دوران شکارگری ظل السلطان آنقدر طولانی و با شکارهای پرتعداد سپری شد که امروزه جانور شناسان و فعالان حفظ حیات وحش از آن، به عنوان سیاه ترین دوران برای حیات وحش کشور یاد می کنند. شرح کلیه این شکارها در تاریخ مسعودی به قلم شخص ظل السلطان آمده است.

اما از سوی دیگر، مطالب تاریخ مسعودی و همچنین عکس های به جا مانده از شکارهای آن زمان، تنها اطلاعات مستندی هستند که امروزه از تاریخچه زیستگاه های مختلف در دست هستند.

ببر مازندران

ببر مازندران

ببر مازندران

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : دوشنبه ۱۳۹۴/۱۴/۰۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram