telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
راه های پیشگیری از وبا و در ایران وبا مهار شد

راه های پیشگیری از وبا و در ایران وبا مهار شد

.

booloor

 

.

.عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس از مهار شدن بیماری وبا در کشور خبر داد و گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شدت پیگیر مهار سرعت انتشار بیماری وبا است.

 

 

حمیدرضا عزیزی‌فارسانی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان اینکه با تشدید نظارت‌ها احتمال انتشار بیماری وبا کاهش یافته است، افزود: در حال حاضر در کشور 187 نفر مبتلا به این بیماری شده‌اند که در مراحل درمانی قرار گرفته‌اند.

 

 

نماینده مردم کیار، کوهرنگ، اردل و فارسان در مجلس شورای اسلامی، با بیان این مطلب که بیماری وبا به سرعت قابلیت انتشار در سطح جامعه را دارد، تصریح کرد: به راحتی می‌توان بیماری وبا را با برخی از اقدامات کنترلی مهار کرد.

 

 

نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بیماری وبا بسیار خطرناک بوده و می‌تواند منجر به مرگ افراد مبتلا به آن شود، یادآور شد: در خصوص این بیماری باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کرده و اقدامات درمانی آغاز شود.

 

 

به گزارش خبرنگار مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی)، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با مثبت ارزیابی کردن روند کنترل بیماری وبا، گفت: با نزدیک شدن به اتمام فصل گرما بیماری وبا نیز کنترل می‌شود از این رو با اقدامات پیشگیرانه و ایجاد فرهنگ سازی می‌توانیم از بحرانی شدن سرعت انتشار وبا جلوگیری کنیم.

 

 

با تصفيه آب و ضدعفوني کردن سبزيجات و ميوه‌جات مي‌توان از وقوع بيماري ‌هاي اسهالي و عفوني از جمله وبا جلوگيري کرد.

وبا يکي از بيماري‌هاي واگير عفوني است که فقط در انسان ايجاد بيماري مي‌کند. 

عامل بيماريزايي وبا يک باکتري به نام «ويبريو کلرا» است و اين بيماري در اثر سم توليد شده از اين باکتري که در روده کوچک تکثير مي‌يابد، ظاهر مي‌شود.

 

 

از آنجا كه بيماري وبا اولين بار در منطقه‌اي به نام «التور» در آفريقا پيدا شد، به اين نام مشهور است. عامل بيماري مدت زيادي در آب زنده مي‌ماند و در مناطقي که سطح آب‌هاي زيرزميني آن بالا است، شايع‌تر بوده و عامل بيماريزا از طريق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

 

 

 اولين قدم در کنترل بيماري وبا، تشخيص سريع باليني و آزمايشگاهي و جدا کردن بيماران و افراد ناقل است. وسايل بيمار بايد به طور کامل گندزدايي شود. رعايت کامل جدا کردن (ايزولاسيون) در مورد بيمار به عمل آيد و ملاقات او ممنوع شود.

 

 

 

 همچنين براي پيشگيري از اين بيماري، مهم‌ترين روش دفع مناسب پساب و جلوگيري از ورود آن به منابع آب آشاميدني است. تصفيه، جوشاندن و کلريده کردن آب از مدت‌ها قبل روش مناسبي براي جلوگيري از سرايت اين بيماري است.

 

 

 شير و غذاهاي آماده بايد پس از گرم کردن مصرف شوند. از بين بردن حشرات و دور نگهداشتن مواد غذايي از دسترس حشرات، گندزدايي سبزي و ميوه‌جات با محلول پرکلرين به کنترل بيماري کمک مي‌کند. در واقع بايد توجه داشت که در چهار مرحله بايد سبزيجات و ميوه‌ها را شست‌وشو و ضدعفوني کرد.

 

 

 

 از آنجا كه بيماري وبا بيشتر از طريق آب آلوده شيوع مي‌يابد، بايد براي نوشيدن آب، شست‌وشوي ظروف و خوردن سبزيجات از آب لوله کشي کلردار استفاده کرد.

 در غير اين صورت آب را جوشانده و پس از سرد شدن مصرف کرد. در حالت کلي اين طور نيست که فقط در مورد وبا نياز به رعايت بهداشت باشد، بلکه براي جلوگيري از ساير بيماري‌هاي اسهالي و عفوني هم لازم است ميوه و سبزي را قبل از مصرف کاملا ضدعفوني و تميز کرد.

 

 

 

 براي ضد عفوني كردن سبزيجات بهتر است پس از گرفتن گل و لاي سبزيجات، چند قطره مايع ظرفشويي به همراه آب سالم روي آن ريخته و بگذاريم مدت 5 دقيقه سبزي در آب غوطه‌ور بماند سپس سبزي را از رو برداشته با آب تميز چند مرتبه شست و شو دهيد.

 به اين ترتيب تخم انگل‌ها از سبزي جدا مي‌شود سپس در آب محتوي پرکلرين (يک قاشق چاي خوري در 5 ليتر) به مدت 5 دقيقه قرار داده، بعد از آبکشي با آب، سبزي آماده مصرف است.

 

 

 

 بايد بدانيم که ميکروب وبا به کلر حساس است و در صورت استفاده از کلر در آب و شست‌وشو، ميکروب وبا از بين مي‌رود.

 بايد همواره به خاطر داشته باشيم که سبزيجات و ميوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرين گندزدايي و پس از شستن با آب سالم مصرف کنيم. همچنين از خوردن ماهي خام يا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، اجتناب کنيم.

.

اطلاعات پست
نویسنده : Amin
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۲/۱۷/۰۷
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram