telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
افزایش قیمت سوخت «فاجعه» است / 1 درصد افزایش قیمت بنزین، یعنی چند درصد افزایش تورم

 

از هم اکنون برخی مردم از ترس گران شدن اقلام مورد نیاز خود در سال آینده، شروع به خرید ارزاق ضروری خود کرده اند. هرچند آقایان دولت بگویند که افزایش قیمت بنزین تاثیری زیادی بر زندگی مردم ندارد اما یک شوک فوق العاده شدیدی به اقتصاد مردم وارد خواهد کرد که این شوک غیر قابل جبران است.بهای بنزین زمانی باید افزایش یابد که به آشفتگی قیمتها در سایر بازار کالاها و اجناس ضروری مردم دامن نزند.

AMIR-ABBAS-SOLTANI

افزایش قیمت سوخت «فاجعه» است / 1 درصد افزایش قیمت بنزین، یعنی چند درصد افزایش تورم

بولور : قیمت بنزین از جمله مهمترین ارقامی است که نقشی اساسی در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها ایفا می‌کند. همواره با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال موضوع افزایش قیمت بنزین به یکی از داغ ترین بحث های اقتصادی تبدیل می شود و امسال نیز با توجه به اصلاح قانون هدفمندی یارانه ها این موضوع پررنگ تر از گذشته شده است. در حالی که قرار بود قیمت حامل های انرژی پس از اجرای قانون هدفمندی طی 5 سال و به صورت تدریجی آزاد شود اما این اتفاق رخ نداد و هم اکنون مسئولان اجرایی به دنبال اصلاح و افزایش قیمت حامل های انرژی خصوصا قیمت بنزین به حالت چشمگیری هستند. 

 

 

در این باره یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «فردا» با انتقاد از افزایش یکباره قیمت بنزین گفت: در شرایط فعلی که دچار بهم ریختگی اقتصادی هستیم و کشور گرفتار یک تورم عظیم و بزرگ است و همچنین مردم از نظر معیشتی در شرایط بحرانی به سر می برند، هر گونه افزایش قیمت حامل های انرژی یک فاجعه محسوب می شود. 

 

 

امیر عباس سلطانی در ادامه اظهار داشت: در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ١٣٩٣ کل کشور، افزایش قیمت بنزین تصویب شد و از این رو قیمت هر یک لیتر فرآورده نفتی افزایش چشمگیری خواهد داشت. اما آنچه مسلم است، حتی یک درصد افرایش قیمت بنزین یا گازوئیل با چند درصد افزایش تورم همراه است و قطعا در زندگی مردم از حمل و نقل عمومی گرفته تا خوراک و باقی هزینه ها تحت شعاع قرار می گیرد. 

 

 

وی همچنین با اشاره به اینکه در سال آینده شاهد تورم بالای 40 درصد خواهیم بود یادآور شد:  افزایش قیمت بنزین و گرانی حامل های انرژی، تورم بالای 40 درصد به همراه دارد و قطعا بر معیشت مردم تاثیر منفی خواهد داشت. حتی گرانی بنزین از لحاظ روانی نیز بر زندگی مردم  و بازار تاثیرگذار خواهد بود. از هم اکنون برخی مردم از ترس گران شدن اقلام مورد نیاز خود در سال آینده، شروع به خرید ارزاق ضروری خود کرده اند.  

سلطانی با انتقاد از اظهارات دولت در عدم تاثیر قیمت بنزین در زندگی مردم تیز گفت: هرچند آقایان دولت بگویند که افزایش قیمت بنزین تاثیری زیادی بر زندگی مردم ندارد اما یک شوک فوق العاده شدیدی به اقتصاد مردم وارد خواهد کرد که این شوک غیر قابل جبران است.

 

 

این نماینده مجلس تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سعی کردند که در سال 93 این افرایش قیمت با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور صورت نگیرد. مجلس به دولت سه ماه فرصت داد که طرحی را آماده کند و بهترین راهکار درباره افزایش قیمت بنزین را ارائه نماید که متاسفانه شورای نگهبان رد کرد و کار مجلس عقیم ماند. در حال حاضر و با نظر شورای نگهبان بالاجبار این قانون باید اجرا شود.  

 

 

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد: این اقدام برای اقتصاد مشکلات اساسی به بار خواهد آورد و تاثیر بسیاری در نتیجه گرانی حامل های انرژی تا 80 درصد بر زندگی مردم خواهد داشت. این امر خصوصا برای قشر ضعیف جامعه غیر قابل تحمل است. گران شدن بنزین و گازوئیل می تواند یک شوک هولناک به معیشت مردم داشته باشد.  

وی با اشاره به نقش حیاتی سوخت در تولید نیز این طور اظهار نظر کرد: نقش موثری که سوخت در امر تولید دارد، می تواند با گران شدن قیمت بنزین و افزایش یکباره قیمتها همزمان با تورم، رکود تولیدی را که از اجرای فاز اول هدفمندی شاهد آن بودیم شدت بخشد.  

 

 

 

این کارشناس انرژی تاکید کرد: بهای بنزین زمانی باید افزایش یابد که به آشفتگی قیمتها در سایر بازار کالاها و اجناس ضروری مردم دامن نزند و بستری برای اجحاف به مردم فراهم نشود. مردم چه به لحاظ روانی و چه از نظر معیشتی و با توجه به تجارب قبلی که گرانی در کاهش مصرف بی‌تأثیر بوده است، با افزایش قیمت بنزین مخالف هستند. رشد 80 درصدی درآمد حاصل از آزاد سازی نرخ حامل ها انرژی در فاصله زمانی یکسال، طبیعتا تاثیر ملموسی بر افزایش نرخ  تورم خواهد گذاشت. 

 

 

امیر عباس سلطانی در ادامه افزود: مسئولین باید در نظر داشته باشند، اگر نرخ حامل های انرژی در سال آینده بیشتر از حد معمول افزایش یابد در وضعيت فعلي به نفع جامعه نيست و مردم دیگر تحمل شوک جدید اقتصادی ندارند.  

این نماینده مجلس شواری اسلامی در پایان یادآور شد: اگر قصد دولت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی این است که قیمت‌های نسبی اصلاح شود،  قطعا این چنین نخواهد شد. زیرا به دلیل فشارهای تورمی حاصل از گرانی حامل های انرژی، افزایش سایر قیمت‌ها را نیز موجب خواهد شد. بعد از چند سال دوباره قیمت‌ها به حالت عادی باز می گردد و ناچار می‌شویم دوباره یک شوک قیمتی اجرا کنیم. 

منبع:fardanews.com

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۲/۳۰/۱۱
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram