telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
کاخ‌سفید: ایران باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک روبرو شود
jay-carney

 

مذاکرات راه‌حل جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ روز گذشته در حالی آغاز شد که آمریکا به ایران اعمال فشار می‌آورد تا با توافقی موافقت کند که قابلیت موشک‌های بالستیکی تهران را محدود کند.

 

کاخ‌سفید: ایران باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک روبرو شود

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، مذاکرات درباره توافق نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران روز گذشته آغاز شد و آمریکا به تهران اعمال فشار آورد تا با توافقی موافقت کند که شامل محدود کردن گسترش قابلیت موشک‌های بالستیکی‌اش شود.

 

 

 

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید درباره این مسئله گفت: آنها (ایران) باید با موضوعات مرتبط با برنامه موشک بالستیکی‌اشان روبرو شوند.

این در حالی است که ایران تأکید دارد که موشک‌هایش بخشی از تشکیلات دفاعی‌اش است و فراتر از محدودیت‌های مذاکرات هسته‌ای است. در هر صورت، موضوع در دستور کار قرار گرفتن موضوع قابلیت‌های موشک بالستیک ایران از پیشتر به شکاف بین ایران ‌و آمریکا منجر شده است.

 

 

 

مقامات آمریکایی از آزمایش موشکی هفته گذشته ایران ابراز شگفتی کردند اما با اینحال «عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران تصریح کرد: موضوعات دفاعی جمهوری اسلامی ایران نه قابل مذاکره است و نه قابل مصالحه است. اینها در هرمذاکره خطوط قرمز ما به حساب می‌‌آیند. ما درباره هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته‌ای در مذاکرات بحث نمی‌کنیم.

 

 

 

با اینحال، مقامات آمریکایی روز سه‌شنبه عملکرد معکوسی در گفت‌وگوها داشت و اصرار داشت که قابلیت موشک بالستیک ایران بعنوان بخشی از توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا در گفت‌وگوهای وین گفت: تمامی موضوعات بعنوان بخشی از مذاکرات جامع روی میز قرار دارد و این مسئله شامل برنامه موشک بالستیک ایران نیز می‌شود.

 

 

 

مذاکرات وین بین ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) است که از روز گذشته آغاز شد و «وندی شرمن» رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه‌ای مستقیم با عراقچی صورت داد.

 

 

 

دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی در این مذاکرات اعلام کردند که نشست‌هایی قرار است با تمرکز بر ایجاد چارچوبی برای مذاکرات ۶ ماهه برای رسیدن به توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران صورت گیرد.

 

 

 

دیپلمات‌های آمریکایی اعلام کردند که این گفت‌وگوها و دورهای بعدی باید با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که در واکنش با برنامه هسته‌ای ایران تصویب شده است، هماهنگ باشد.

مقامات آمریکایی اظهارنظری درباره اینکه محور مذاکره شرمن و عراقچی، موشک بالستیک ایران بوده است، نکردند.

کنگره کنگره در حال اعمال فشار به کاخ سفید است تا از مذاکرات بین‌المللی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند.

 

 

 

طرح‌های سناتور «رابرت منندز» و «مارک کرک» که هنوز به رأی گذاشته نشده است، اعلام می‌دارد که توافق نهایی با ایران هماهنگ با قطعنامه‌های سازمان ملل باشد و همچنین از کاخ سفید می‌خواهد در صورتیکه ایران موشکی با برد بیش از ۵۰۰ کیلومتر را آزمایش کرد، تحریم‌های جدیدی علیه ایران تحمیل کند.

 

 

منبع : خبرگزاری فارس

 

 

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۲/۳۰/۱۱
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram