telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
درباره رفع حصر لاريجاني پيشنهاد داد
گروه سياسي- رئيس مجلس شوراي اسلامي درباره موضوع رفع حصر پيشنهاد مي‌کند که اين موضوع از طريقي که انجام شده دنبال شود و شوراي عالي امنيت ملي بايد اين موضوع را دنبال کند.علي لاريجاني در نشست مطبوعاتي خود با حضور 300 خبرنگار، عکاس و تصويربردار رسانه‌هاي داخلي و خارجي در محل تالار مشروطه مجلس خاطر نشان کرد: دولت و مجلس تعامل خوبي با هم داشته‌اند و تداوم و ادامه اين تعامل با گفت‌وگوهاي تخصصي و مراودات بيشتر خواهد شد و پايداري آن منوط به پرهيز از برخي حاشيه‌ها است.

درباره رفع حصر لاريجاني پيشنهاد داد

پیشنهاد لاریجانی,رفع حصر,توافقنامه ژنو,حرف امريکايي‌ها مصرف داخلي دارد,تفاهم مجلس و دولت در اجراي هدفمندي,مذاکرات هسته‌اي

تفاهم مجلس و دولت در اجراي هدفمندي

در ادامه خبرنگار ايسنا از رئيس مجلس پرسيد که با توجه به اعلام نظر شوراي نگهبان در مورد مغايرت قانوني مصوبه مجلس در خصوص هدفمند کردن يارانه‌ها در بودجه 93 و اهميت موضوع براي اقشار مختلف مردم، پيشنهاد شما براي اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها در سال آينده چيست که اين موضوع کمترين فشار را به مردم تحميل کند؟رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ گفت: بحث هدفمند کردن يارانه‌ها در مقام عمل موضوع مهمي است که بايد اصلاحاتي در موضوعات يارانه‌ها صورت گيرد اما بد متولد شد يعني نحوه اجرا طوري بود که مشکلاتي را ايجاد کرد و قانون اجرايي نشد.

 

 

وي افزود: در قانون هدفمند کردن يارانه‌ها کمک به بخش‌هاي توليد، حمل و نقل و بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته بود اما به اين موضوع توجه نشد در شرايط فعلي بايد گام بعدي با دقت اجرايي شود.لاريجاني خاطر نشان کرد: قطعا افزايش قيمت‌ها از محل اجراي هدفمندي داريم چون بايد قيمت حامل‌هاي انرژي اجرايي شود. اختلاف‌نظرها بيشتر روي سطح افزايش قيمت‌ها است اما در اين اصل که بايد در اصلاح قيمت‌ها در گام دوم به توليد، بهداشت و درمان توجه شود بين مجلس و دولت اتفاق‌نظري وجود دارد. اما بايد منابعي هم وجود داشته باشد که اين کارها انجام شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: فکر مي‌کنم چاره‌اي جز اجراي گام دوم وجود ندارد حال اينکه به چه ميزان و چگونه اين گام را برداريم بايد کار با آرامش بيشتري دنبال شود.وي ابراز اميدواري کرد که کميسيون تلفيق با توجه به تمامي اين ظرايف ايراد شوراي نگهبان را مورد بررسي قرار دهد و گام دوم اسباب ناراحتي را در کشور ايجاد نکند.

 

حرف امريکايي‌ها مصرف داخلي دارد

لاريجاني در پاسخ به سوال خبرنگار نسيم درباره اظهارات غربي‌ها بعد از توافقنامه ژنو يادآور شد: حرف‌هايي که آنها مي‌زنند هم گاهي براي‌شان مصرف داخلي دارد و هم مي‌تواند به آنها پاسخ داده شود و من فکر نمي‌کنم کسي در داخل نظرش اين باشد که به اين حرف‌ها پاسخي داده نشود اما گاهي سطح اين حرف‌ها اينقدر پايين و بي‌حساب و کتاب است که لازم نيست به آنها پاسخي داده شود.وي اضافه کرد: مهم اين است که منافع ملي کشور را در بهترين شرايط جلو ببريم. برخي جريانات در آمريکا و منطقه بدشان نمي‌آيد که مذاکرات قطع شود يا مساله هسته‌اي ايران در زمينه سياسي منقطع شود بنابراين ما ضمن دفاع از منافع ملي، بايد مراقب شيطنت‌ها هم باشيم.

 

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: بنابراين در جايي که لازم باشد بايد به اظهارات غربي‌ها پاسخ داده شود که وزارت خارجه و سخنگوي اين وزارتخانه گاهي پاسخ مي‌دهند. در مجلس هم گاهي نمايندگان به صورت انفرادي يا در شکل بيانيه پاسخ‌هايي مي‌دهند بنابراين اين اظهارات بي‌پاسخ نمي‌ماند.وي در خصوص موضع مجلس در قبال پروتکل الحاقي نيز خاطرنشان کرد:‌ در مورد پروتکل الحاقي لازم نيست جلوتر از شرايط حرکت کنيم. هنوز وقت زيادي هست و بايد ببينيم آنها در مسير کار چطور عمل مي‌کنند. وقت مباحثه در مورد پروتکل الحاقي الان نيست.

 

 

نماينده مجلس در شوراي امنيت ملي حضوردارد

وي در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تي‌وي در مورد مذاکرات هسته‌اي نيز گفت: پرونده مذاکرات هسته‌اي هميشه در اختيار شوراي عالي امنيت ملي بوده و آنها مسئول پيگيري موضوع هستند بنابراين آنها بايد کار را دنبال کنند اما مجلس هم قطعا موضوع را رصد و پيگيري مي‌کند و دستورهاي مختلفي در اين ارتباط وجود دارد. همچنان‌ که در گذشته هم رئيس کميسيون امنيت ملي در جلسات مربوط به بررسي اين موضوع حضور داشتند اکنون هم آقاي بروجردي در اين جلسات حضور دارند.

 

دليلي نمي‌بينم به مذاکرات هسته‌اي نگاه منفي داشته باشم

لاريجاني در ادامه اظهار کرد: در مورد پرونده هسته‌اي جزييات پنهاني وجود ندارد و در نهايت نحوه وصول به نتايج و مقدماتي که در مذاکرات مطرح شده است، ممکن است در اختيار رسانه‌ها قرار نگرفته باشد که نيازي به آنها نيز وجود ندارد.وي درخصوص برخي از صحبت‌ها در مورد ادامه روند مذاکرات گفت: من دليلي نمي‌بينم که نگاه منفي به مذاکرات هسته‌اي داشته باشم و اگر طرف‌هاي خارجي بخواهند موضوع هسته‌اي را براساس گفت‌وگو حل کنند، شدني است و در نگراني‌هايي که در ارتباط با ادامه روند فعاليت‌هاي هسته‌اي وجود دارد نيز مي‌توان گفت‌وگو کرد و جمهوري اسلامي ايران نيز اين آمادگي را دارد و در صورتي که طرف‌هاي خارجي همين مسير را دنبال کنند، اين مذاکرات مي‌تواند به نتيجه برسد و مساله هسته‌اي حل شدني است.لاريجاني تاکيد کرد: اما اگر بخواهند با نگاه تاجرمآبانه به موضوع هسته‌اي نگاه کنند، من فکر نمي‌کنم به اين سادگي‌ها قابل حل شدن باشد و اگر اينکه دنبال اين باشند که جمهوري اسلامي ايران را از ادامه روند پرداختن به موضوع هسته‌اي منصرف کنند، بدانند که راه اشتباهي را در پيش گرفته‌اند و منصرف کردن ايران از فعاليت‌هاي هسته‌اي شدني نيست.

 

گروه انحرافي را نمي‌شناسم

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه نشست خبري خود با رسانه‌ها در پاسخ به اين پرسش که نفوذ جريان انحرافي در مراکز تصميم‌گيري موجب تبعيت اقتصاد کشور از مدل‌هاي غربي شده يا خير؟ گفت: بنده اين گروه را نمي‌شناسم ولي نگاه دروني به اقتصاد و تکيه بر توانايي‌هاي داخلي ضروري است.

 

 

نمايندگان حق اظهار نظر قانوني دارند

لاريجاني در واکنش به پرسشي که موضعش در خصوص شکايت دادستاني از علي مطهري را جويا شده بود، گفت: بنده قبلا در اين خصوص اظهارنظر کرده‌ام ولي بايد تاکيد کنم که نمايندگان در چارچوب‌هاي قانوني اجازه اظهارنظر در همه امور کشور را دارند اما اگر خارج از اين مسير حرکت کردند هيات نظارت بر نمايندگان بايد ورود کند.رئيس مجلس شوراي اسلامي با تشريح موضعش در خصوص همکاري با دولت، گفت: همکاري مجلس و دولت در شرايط فعلي امري لازم است و اصلا عبور از شرايط سخت فعلي احتياج به همکاري قوا دارد. مجلس فضا را در همکاري و کمک به دولت مي‌داند اما اظهارنظر نمايندگان نيز آزاد است.

 

وفاق ملي در موضوع هسته‌اي 

به گزارش ايسنا، خبرنگاري از لاريجاني پرسيد با توجه به اينکه شما در روزگاري مذاکره‌کننده ارشد هسته‌اي بوديد و تجربه مذاکرات را داريد، نظرتان در مورد اعتقاد برخي که مخالفت‌ها و اظهارنظرها در مورد مذاکرات هسته‌اي تاثيرگذار است و موضع دولت را تضعيف مي‌کند چيست؟ پيام‌تان به برخي اظهانظرهاي غربي که مغاير توافق ژنو است، چيست؟رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ گفت: در کل موضوع هسته‌اي موضوعي ملي است و بايد وفاقي بين قواي مختلف وجود داشته باشد که در اين ترديدي نيست. اين وفاق مي‌تواند به پيشبرد اين موضوع ملي کمک کند.وي افزود: البته بنا نيست که در مجلس نظرات مختلف گفته نشود چون در مجلس آراي مختلف وجود دارد و ايرادي هم نيست که نظرات گوناگون مردم از مجلس شنيده شود اما در کل مهم آن است که برآيند کار، همکاري براي حل مساله ملي باشد.رئيس قوه مقننه گفت: در غرب نيز برخي حرف‌هايي در مورد توافق ژنو گفته مي‌شود که تفسيرهاي خاص آنهاست.

 

 

 

شايد تصوراتي را داشتند که نتوانستند در توافقنامه محقق کنند و مي‌خواهند کار را به روش‌هاي خاص خودشان پيگيري کنند. ما کاري به آن نداريم و به متن توجه مي‌کنيم. لذا ديپلمات‌ها ما بايد متن را مورد توجه قرار دهند.خبرنگار روزنامه ابتکار از رئيس مجلس پرسيد که شنيده‌هايي حکايت از آن دارد که قرار است گروه پارلماني ايران و آمريکا تشکيل شود، آيا شما موافق اين امر هستيد که لاريجاني گفت: اين جزو پيش‌بيني‌هاي رسانه‌اي است. در اين زمينه اقدام عملي وجود ندارد.لاريجاني افزود: اين موضوع به موقعي نيست و موضوعي در اين رابطه مطرح نيست. وقتي چيزي و زمينه‌اي وجود ندارد نمي‌توان راجع به آن صحبت کرد.

 

 

 

راه برون‌ از رکود رونق توليد است

لاريجاني در پاسخ به سوال مردوخي خبرنگار با سابقه مطبوعات از روزنامه آرمان درباره گراني‌هاي اخير، گفت: گراني موضوع مهمي است و در شرايط فعلي هم رکود و هم گراني را شاهد هستيم که راه برون‌رفت از آن ايجاد فضايي براي رونق توليد است البته با اين منابع بايد با سختي اين شرايط را فراهم کرد. ما در بودجه امسال راهکارهايي را براي رونق توليد در نظر گرفتيم و نظر مجلس اين است تا جايي که مي‌شود به اقشار پايين در افزايش قيمت بنزين، گاز، برق و… فشار وارد نشود و اگر قرار است هدفمندي يارانه‌ها اجرا شود در سطحي باشد که فشاري به اين اقشار وارد نشود.

 

عقل به سيستم برگشته است

خبرنگار خبرگزاري ايکنا نيز در ادامه سوالي را مطرح کرد که بعد از هشت سال عقل و تدبير به کشور بازگشته است که لاريجاني پاسخ داد: من خوش‌بيني شما را تبريک مي‌گويم که مي‌گوييد عقل به سيستم برگشته است. عقل هميشه بوده اما درجاتش فرق مي‌کند. اينکه چه نسبتي با دولت‌ها دارد ما هميشه گفته‌ايم که مجلس بايد مستقل باشد و ضمن اينکه همراهي، گفت‌وگو و کمک به دولت‌ها مي‌کند بايد مستقل تصميم بگيرد.

 

 

شوراي عالي امنيت ملي درباره حصر تصميم بگيرد

لاريجاني در پاسخ به سوالي در مورد تصميم‌گيري و تعيين تکليف حصرها گفت: بايد اين موضوع از طريقي که انجام شده دنبال شود و شوراي عالي امنيت ملي بايد اين موضوع را دنبال کند؛ پس در اختيار دولت است و شوراي عالي امنيت ملي بايد نظرات مختلف و شرايط کشور را ببيند و بسنجد و در مورد آن عمل کند و بايد تصميم سنجيده‌اي گرفت.وي در ارتباط با برخي از صحبت‌هاي سران کشورها در مورد به بن‌بست رسيدن مذاکرات هسته‌اي، گفت: اگر اين مذاکرات به بن‌بست برسد چيزي گير اوباما نخواهد آمد و در صورتي که اين مذاکرات به نتيجه برسد آنها مي‌توانند بگويند که ما توانستيم موضوع هسته‌اي ايران را حل کنيم و در صورت بن‌بست نيز قطعا چيزي عايد اوباما و دوستانش نخواهد شد. همچنين صحبت‌هايي که در مورد لزوم رفع حصر موسوي و کروبي توسط وزارت خارجه آمريکا امروز زده شد نيز حرف‌هاي گزافي است و آنها حق اين را ندارند که در مسائل داخلي ما دخالت کنند و اين اظهارنظرها نيز نشان و نمود دخالت در امور داخلي است.

 

 

 

منبع : ebtekarnews.com

 

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : یکشنبه ۱۳۹۲/۲۷/۱۱
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram