telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
اسرائیل همکاری با ایران را جایگزین همکاری با ترکیه می‌کند؟!

turkey-israel-iran

از مدتی پیش و همزمان با تشدید مباحث مربوط به خروج آمریکا از منطقه خاورمیانه و تغییر محور راهبردی سیاست جهانی این کشور، بحث های متعددی درباره آینده روابط این کشور با متحدین منطقه ایش درگرفته است. اما آنچه مسلم است، حفظ منافع منطقه و جهانی رژیم اسرائیل، همواره به عنوان یکی از ارکان اساسی راهبرد کلان آمریکا باقی خواهد ماند.

اسرائیل همکاری با ایران را جایگزین همکاری با ترکیه می‌کند؟!

بولور : از مدتی پیش و همزمان با تشدید مباحث مربوط به خروج آمریکا از منطقه خاورمیانه و تغییر محور راهبردی سیاست جهانی این کشور، بحث های متعددی درباره آینده روابط این کشور با متحدین منطقه ایش درگرفته است. اما آنچه مسلم است، حفظ منافع منطقه و جهانی رژیم اسرائیل، همواره به عنوان یکی از ارکان اساسی راهبرد کلان آمریکا باقی خواهد ماند.
 
 سایت تحلیلی «المانیتور» در مطلبی به بررسی چشم انداز روابط آمریکا با ترکیه پرداخته و می نویسد با تداوم بحران هایی که آنکارا در آن ها درگیر است، دولت آمریکا درصدد برآمده تا اقداماتی را جهت کاهش نفوذ ترکیه در منطقه بردارد. 
 
در این چارچوب، آمریکا در حال حاضر مشغول بررسی گزینه هایی است که می تواند به عنوان بدیلی برای نقش منطقه ای ترکیه مطرح باشد. اما المانیتور مدعی است که اساس تغییر جهت سیاست های آمریکا، از حوزه ای آغاز خواهد شد که تاکنون کمتر مورد توجه بوده: اقدامات و همکاری ها در حوزه منابع آبی. 
 
بر اساس مطلب این سایت، از آنجا که تلاش های آمریکا برای عادی سازی مجدد روابط میان ترکیه و رژیم اسرائیل تاکنون نتوانسته با موفقیت همراه باشد، آمریکا و رژیم اسرائیل هم اکنون به فکر استفاده از «کارت ایران» افتاده اند. بر اساس تحلیل آمریکایی ها، ایران می تواند در شرایط کنونی مدلی از اسلام معتدل و میانه رو را ارائه دهد؛ یعنی مدلی که ترکیه و مصر در ارائه آن ناکام ماندند. 
 
با عنایت به این مسائل، آمریکا سعی دارد از تجربیات رژیم اسرائیل در زمینه شیرین سازی آب دریا، برای جلب توجه ایران استفاده کند. بر این اساس، رژیم اسرائیل از طریق طرح پروژه های مشترک با ایران در حوزه شیرین سازی آب دریاها، زمینه همکاری را فراهم خواهد ساخت. از آنجا که بحران منابع آب طی سال های آتی به بحرانی اساسی در منطقه تبدیل خواهد شد، در اختیار داشتن چنین ابزاری از سوی ایران، می تواند زمینه ساز تغییرات سیاسی اساسی در منطقه باشد. 
 
اما این ادعا در شرایطی از سوی المانیتور مطرح می شود که خود این سایت نیز اشاره دارد که موفقیت چنین برنامه ای به هیچ وجه مشخص نیست و از سوی دیگر، آمریکا در قبال ترکیه تنها از یک گزینه استفاده نمی کند؛ بلکه اساساً در این گونه موارد، طرح های جایگزین دیگری نیز دارد. 
 
از سوی دیگر، المانیتور برای ادعای خود هیچ گونه شواهد و مدارکی ارائه نمی کند و اصولاً مشخص نیست که تحلیلگر این سایت از کجا به این نتیجه رسیده که امکان همکاری ایران و رژیم اسرائیل با یکدیگر در حوزه منابع آب وجود دارد. آن هم در شرایطی که اصولاً جمهوری اسلامی ایران رژیم اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی شناسد و طی سه دهه اخیر نیز هیچ گونه همکاری و اقدام مشترک، حتی در کوچکترین حوزه ها میان دو طرف وجود نداشته است.
 
بر این اساس، به نظر می رسد طرح این گونه مطالب و تحلیل ها، بیش از هر چیز تلاشی از سوی برخی محافل تحلیلی برای تهدید ترکیه و اقناع این کشور به ازسرگیری روابط ویژه خود با رژیم اسرائیل است. به عبارت دیگر، این گونه تحلیل ها سعی در القای این پیام به دولتمردان ترکیه دارد که اگر شما بار دیگر در همکاری با رژیم اسرائیل فعال نشوید، رقیب اصلی شما در منطقه، یعنی ایران، این نقش را بر عهده خواهد گرفت و در بلندمدت، این ایران خواهد بود که نقش رهبری بلامنازع منطقه را بر عهده خواهد گرفت. 
 
اما همه این مطالب نیز در فضایی مطرح می شود که طی ماه های اخیر و به طور خاص پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران، روابط ایران و ترکیه در مسیر بهبودی قرار گرفته و کار به جایی رسیده که بسیاری از تحلیلگران حتی از شکل گیری محور جدید منطقه ای تهران- آنکارا سخن به میان می آورد. به این ترتیب، شاید پشت پرده همه این به اصطلاح تحلیل ها، تلاش برای سست کردن مجدد پیوندهای ایران و ترکیه و جلوگیری از شکل گیری یک نظم منطقه ای ضد اسرائیلی باشد. 
منبع:tabnak.ir
اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : یکشنبه ۱۳۹۲/۰۴/۱۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram