telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
جاسوسی از کامپیوترهای خاموش و پیامک‌های تلفنی در سراسر جهان

ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی و کارمند سابق نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا به رسانه‌ها مدارکی ارایه کرده که نشان می‌دهد سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) روزانه ۲۰۰ میلیون پیامک تلفنی کاربران در تمامی نقاط جهان را جمع آوری و ضبط کرده است.

 

جاسوسی از کامپیوترهای خاموش و پیامک‌های تلفنی در سراسر جهان

ادوارد اسنودن,افشاگر اطلاعاتی,ان.اس.ای,جاسوسی,کامپیوترهای خاموش,پیامک,سراسر جهان

رسوایی‌های اطلاعاتی سازمان ان.اس.ای در یکسال گذشته به بزرگترین چالش حقوق بشری کاخ سفید در سال ۲۰۱۳ تبدیل شده است

دستگاه اطلاعاتی آمریکا ‘پیامک‌های تلفنی در سراسر جهان را رصد’ کرده است

روزنامه معتبر کلیکگاردینچاپ بریتانیا، روز پنجشنبه (۱۶ ژانویه – ۲۶ دی) در گزارشی اعلام کرد بر اساس مدارکی که آقای اسنودن فاش کرده، سازمان ان.اس.ای تمامی مشخصات این پیامک‌ها (تکست) اعم از مکان ارسال و محتویاتی چون داد و ستدهای بانکی و اطلاعات مربوط به کارتهای اعتباری را رصد و ثبت می کرده است.

 

 

 

 

سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) در پاسخ به این گزارش به بی بی سی گفت “رصد و ضبط پیامک های تلفنی کاملا قانونی بوده و القای این تصور که این سازمان خودسرانه و بدون مجوزهای قانونی چنین اقدامی کرده، نادرست است.”

 

 

 

این گزارش تنها یک روز پیش از آن صورت می گیرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بنا دارد از تصمیم کاخ سفید برای اصلاح قوانین و مقررات و نظارت بر سازمان ان.اس.ای سخن بگوید.

 

 

 

اصلاحاتی که گفته می شود بیشتر پیرامون این چهار محور خواهد بود: تقویت نظارت دولت؛ جمع‌آوری اطلاعات زیر نظر ان.‌اس.‌ای؛ شنود از رهبران جهان مشروط به تایید مقامات عالی دولت؛ افزودن وکیل حریم خصوصی به دادگاه نظارتی

این گزارش همچنین از دسترسی یک نهاد اطلاعاتی بریتانیایی به بخشی از این اطلاعات که مربوط به شهروندان بریتانیایی بوده، خبر می‌دهد.

 

 

 

جاسوسی از کامپیوترهای خاموش

روز گذشته (پانزدهم ژانویه) هم در گزارش جداگانه، روزنامه معتبر کلیکنیویورک تایمز از برنامه سازمان ان.اس.ای برای جاسوسی از کامپیوترهایی که حتی به اینترنت وصل نیستند و خاموش اند، پرده برداشت.

 

 

 

این روزنامه آمریکایی گفت در استفاده از این روش، ارتش روسیه، چین و کارتل‌های مواد مخدر از جمله اهداف آژانس امنیت ملی آمریکا بوده‌اند.

 

 

 

 

نیویورک تایمز نوشته که آژانس امنیت ملی آمریکا با نصب تخته مدار یا کارت‌های یو اس بی در کامیپوترها، این امکان را می‌یافت تا با استفاده از امواج رادیویی ارسالی، اطلاعات موجود در کامیوترها را بی آنکه به اینترنت وصل باشند به دست آورد.

 

 

 

این فن‌آوری اگرچه کلیکپدیده جدیدی نیست اما تا کنون خبری در مورد استفاده از آن توسط سرویس‌های جاسوسی آمریکا منتشر نشده بود.

آژانس امنیت ملی آمریکا در واکنش به این خبر گفته است که هدف های مورد نظر، در خاک آمریکا نبودند.

 

 

 

 

کلیکرسوایی‌های اطلاعاتی سازمان ان.اس.ای در یکسال گذشته به بزرگترین چالش حقوق بشری کاخ سفید در سال ۲۰۱۳ تبدیل شد و با اضافه شدن موضوع شنود تلفنی رهبران جهان و کاربرد هواپیماهای بدون سرنشین در حریم هوایی کشورهای دیگر، دولت دموکرات باراک اوباما را با پرسش های جدی درباره رعایت حقوق شهروندان آمریکایی و حقوق بین المللی و دیپلماتیک روبرو کرده است.

 

 

 

این رسوایی سال گذشته با انتشار اسنادی که ادوارد اسنودن از عملیات آژانس امنیت ملی و شرکت مخابراتی ورایزن که بزرگترین شرکت تلفن آمریکاست منتشر کرد، مورد توجه‌ها قرار گرفت.

 

 

 

عملیاتی که طی آن سازمان ان.اس.ای دستور داده بود ورایزن اطلاعات مربوط به میلیون‌ها تماس تلفنی که دست کم یک سوی آن در آمریکا باشد را در اختیار دولت بگذارد. این اطلاعات از جمله شامل شماره تلفن‌ها، زمان و طول تماس، شماره کارت های تلفن و شماره سریال تلفن‎ها می‌شد.

 

 

 

 

تحلیل

ادوارد اسنودن,افشاگر اطلاعاتی,ان.اس.ای,جاسوسی,کامپیوترهای خاموش,پیامک

توماس دریک، از مدیران سابق ان.اس.ای

 

امیر پیام : در گفتگویی که چند ماه پیش با توماس اندروز دریک، از مدیران عالی رتبه پیشین در ان. اس.ای داشتم از او پرسیدم انگیزه اصلی این سازمان برای آغاز جمع آوری این حجم گسترده از اطلاعات چه بود؟ او گفت: در سالهای آخر قرن بیستم و همزمان با همگانی شدن اینترنت، ان.اس.ای با این چالش روبرو شد که در دنیای مجازی و بدون مرز اینترنت چگونه به اقتدار امنیتی و اِشراف اطلاعاتی خود ادامه خواهد داد. بعد از حملات یازدهم سپتامبر، این ترس و نگرانی به حدی رسید که مسئولان تصمیم گرفتند تا زمان یافتن یک راه حل دقیق، فعلا همه اطلاعات را جمع آوری و ذخیره کنند تا در صورت نیاز، موردی از قلم نیفتاده باشد. بنابراین، سیاست ان.اس.ای شد جمع آوری و ثبت تمامی اطلاعات قابل وصول و گسترده کردن چتر اطلاعاتی این سازمان تا هر آنجا که امکانش می‌بود.

 

 

 

و این همان وجه افتراق کسانی چون توماس اندروز دریک، ادوارد اسنودن و چند افشاگر اطلاعاتی دیگر از سازمان متبوع خودشان بود؛ چرا که منتقدانی چون آقای دریک “ضبط و جمع آوری بدون حد و مرز” اطلاعات شخصی را مغایر قانون اساسی آمریکا و ناقض حریم خصوصی شهروندان ارزیابی می‌کنند. اما در برابر، مدافعان می‌گویند قانون آمریکا تصریح کرده که نهادهای اطلاعاتی این کشور باید در پی کسب اطلاعاتی باشند که تحولات ملی و جهانی مرتبط با ایالات متحده را شامل می شود و بدین ترتیب نمی‌توان حد و مرزی برای دنیای جاسوسی متصور شد.

 

 

 

 

 

منبع : BBC

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : جمعه ۱۳۹۲/۲۷/۱۰
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram