telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
تشییع جنازه فرخنده دختر افغانی که مردم کشتند و جسدش را سوزاندند

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

امروز مراسم خاکسپاری پیکر فرخنده در کابل انجام شد. زنان شرکت کننده در این مراسم اجازه ندادند که تابوت این دختر توسط مردان حمل شود.

زنان خود تابوت فرخنده را به قبرستان انتقال دادند و اجازه ندادند مردان به تابوت فرخنده دست بزنند

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

تعداد زیادی از مردم برای شرکت در مراسم خاکسپاری فرخنده شرکت کرده بودند

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

تشییع جنازه فرخنده دختر افغانی که توسط مردم کشته و جسدش سوزانده شده بود

فرخنده سه روز قبل در مرکز شهر کابل با سنگ و چوپ شماری از مردان کشته و سپس جسدش سوزانده شد.
امروز شمار زیادی از مردم کابل، فعالین مدنی و بستگان او تابوت این دختر ۲۷ ساله را به گورستانی در منطقه ۵۰۰ فامیلی در شمال کابل به خاک سپردند.

در مراسم خاکسپاری نمایندگان اقشار مختلف جامعه حضور داشتند.
ژنرال ظاهر ظاهر، مسئول جنایی پلیس کابل در این مراسم گفت که تاکنون ۱۳ نفر را به اتهام قتل فرخنده بازداشت کرده است و تحقیقات برای پیدا کردن بقیه افراد متهم ادامه دارد.

تمامی افرادی که در این مراسم شرکت کرده بودند، شعار ‘عدالت’ ‘عدالت’ را سر می‌دادند.

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

تشییع جنازه فرخنده دختر افغانی که توسط مردم کشته و جسدش سوزانده شده بود

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

مردم هرات نیز با تجمع اعتراضی خواستار مجازات عاملان قتل فرخنده شدند

 

نادر، پدر فرخنده که خود مهندس بهداشت است به خبرنگاران گفته که صبح همان روز دخترش مبلغ ۱۰۰ افغانی(معادل ۲ دلار) از او پول گرفته که دفترچه بخرد. در پایان روز خبر شده که دخترش زیر سنگ مردان کشته و جسدش سوزانده شده است.

او گفت که دخترش همیشه به مسایل اسلامی پابند بود و دیگران را همواره برای رعایت مسایل اسلامی توصیه می‌کرد. به گفته او دخترش می‌خواست معلم شود. چندی قبل دچار بیماری شده بوده که با مراجعه به دکتر بهبود یافته بود.

پدر فرخنده از دولت افغانستان خواست که عاملان قتل دخترش را به جزای اعمالشان برسانند.
مولوی احمد، امام مسجد محل، سال‌هاست فرخنده و خانواده‌اش را از نزدیک می‌شناسد، او به بی‌بی‌سی گفت که تمام اعضای این خانواده اهل فرهنگ و علم هستند و به مسایل اسلامی معتقدند.
او در ادامه افزوده که فرخنده نیز با مبادی علوم اسلامی آشنایی داشته است.

 

 

این مولوی افغان گفت که براساس اطلاعات بدست آمده این دختر با ملای که در محل تعویذ نویس بوده مشاجره لفظی کرده که بعد او فرخنده را متهم به سوزاندن قران می‌کند و مردم خشمگین نیز فرخنده را به قتل می رساند.

 

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

تصویر فرخنده قبل از کشته شدن

مرگ فرخنده باعث ایجاد واکنشهای زیادی اجتماعی در این کشور شده و در شبکه‌های اجتماعی نیز صفحاتی به منظور حمایت از او به نام ‘منم فرخنده’، ‘داد خواهی برای محاکمه فرخنده’ و ‘قاتلان فرخنده باید محاکمه شوند’ راه افتاده است.

 

امروز محمد ایاز نیازی، امام جماعت یکی از مساجد مهم شهر کابل به مراسم خاکسپاری فرخنده راه داده نشد، و تشیع کنندگان او را مجبور کردند که محل برگزاری مراسم را ترک کند.

 

آقای ایازی، در جریان خطبه نماز جمعه گفته بود: خواهش من از ارگانهای (نهادهای) عدلی و قضایی این است که با دقت حرکت کنند… وقتی که به مقدس‌ترین معتقد مردم [قرآن] اهانت صورت بگیرد، مردم مکلف نیستند که بپرسند این [متهم] اعصابش جور است یا ناجور است. فکرتان باشد که این اشتباه بزرگ است و اگر دست می‌زنید به دستگیری مردم، شاید این مردم قیام کنند. جمع کردن این مردم باز بسیار مشکل است، فکرته بگیر.

 

آقای ایازی امروز در صفحه فسیبوک خود گفته که اظهارات قبلی او تحریف شده و خبرنگاران سخنان او را به درستی انتقال نداده است.
علاوه بر کابل بیش از صد تن از فعالان مدنی و فرهنگیان جوان امروز در مرکز شهر هرات با یک تجمع اعتراض آمیز، از دولت افغانستان خواستند تا عاملان قتل فرخنده را محاکمه کند.

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

تصاویر فرخنده قبل از کشته شدن

معترضین شعار سر نمی‌دادند و تنها به سکوت اکتفا کردند. آنان خواسته‌ها و احساسات شان را با شعارهای نوشته شده ابراز کردند. این تجمع با یک حرکت نمادین هم همراه بود. آنان تابوتی را که سمبول جنازه فرخنده بود در مقابل شان گذاشته و در اطراف آن شمع روشن کرده بودند.

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

 فرخنده قبل از کشته شدن

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

پنج تن از کسانی که فرخنده را کشتند و به آتش کشیدند توسط پلیس دستگیر شدند

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

شخصی در حال کشتن فرخنده

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

عاملين خشونت عليه فرخنده دختر جوان کابلی كه بعد از به قتل رساندن جسد وي را اتش زدند

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

کشتن دختر , قرآن سوزی , آتش زدن دختر , فرخنده

صفحات سوزانده شده قرآن که ادعا می شود توسط این زن سوزانده شده است

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : یکشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۰۱
دیدگاه

دیدگاه برای مطلب “تشییع جنازه فرخنده دختر افغانی که مردم کشتند و جسدش را سوزاندند”

 1. ظهورفضلی گفت:

  بنده به عنوان یک مرد ویا انسان از چنین کارکرد های اشخاص بی منطق پست بی فطرت پیش مادران وطن ما شرمنده وخجالت زده شدیم نمیدانیم به کدام زبان از مادران کشور ما معذرت خواهی نمایم فلهذا از دولت جمهوریاسلامی افغانستان احترامانه خواهشمندیم تابه این قسم انسانهای بار دوش جامعه کشور ما اعدام نموده تا پند وعبرتی به اشخاص بی منطقی دیگری در کشور ما باشد .

 2. پارسا گفت:

  این را به حساب دین اسلام نگذارید از بی عقلی مردم افغانستانه

 3. دخو گفت:

  فرهنگ غنی داره افغانستان. به مدد مردم بی سوادش داره غنی تر هم میشه . البته بی سواد بی سواد هم نیستید چون بیش از 2000 مدرسه دینی در کشورتون هست و صدالبته همه عالم و دانشمند اسلامی. خدایی نکرده مدیونین اگر این جنایت رو گردن اسلام بندازین …

 4. محمد گفت:

  اقایون خانوما *** بر سر شما هایی که در افغانستان هستید ** به صورت تمام افغانی های کابل من در ایرانم به خدا قسم اگه افغانستان بودم تک تک افرادی که اونجا بودند را سر میبریدم از دولت چیزی نخواهید همین دولت این زن مظلوم را به دست مردم حرام زاده دادند تاسف شما فایده نداره اقا باید بری و یک جا بمیری که یک زن را این چنین زدند و تو در اونجا خفه خون گرفته بودی من روزی انتقام این جور ظلم ها را میگیرم بر پدر و مادر همه اونا نعلت که گوشت او را خوردند و استخوان هایش را هم دور ریختند

 5. محمد گفت:

  بالاترین مرجع قانون است وحکم را قاضی دادگاه با عدلهای تحقیقی می دهد .نه عده ای مردم عامه بی سواد وبی اطلاع از دین این جماعت جاهل این دختر معصوم را کشتند تا به خیال احمقانه وخود خواهن خود به بهشت بروند قافل از اینکه در جهنم دنیا گرفتار ودر جزای الهی در ابد در قعر اتش دوزخ جاودانه خواهند سوخت .به نضر من اول به سراغ ان ملای بی مسئولیتی که خودش را بالترین قانون می داند باید در یک دادگاه عادله محاکمه وبه جزای عملش برسد که دیگر به جای خدا وبه جای مرکز قانونی حکم نا روا وقتل صادر نکند در دنیا لعن نفرین وانجزار ودر عاقبت اتش جهنم در انتضارش است .

 6. محمد گفت:

  هیچکس را نمی توان بدون قضاوت محاکمه کرد.این ملاها فکر می کنند که همه چیز می دانند در صورتی که رسول خدا خودش در قران کریم می فرماید من از خودم به دونه اذن الهی هیچ اختیاری ندارم اینها که این دختر مظلوم را به درجه شهادت رساندند .بر خلاف قانون بر خلاف شرع اسلام وبر خلاف بشریت حرکت کردند واین ادمهای بیمار وخود سرند که تاریخ چند ساله افغانستان را به نابودی کشیده اند اینها معامور یهودیان واجنبی به دین هستند وتصمیم دارند مردم با خدای افغانستان را با این محملات وبه قتل رساندن بی گناهان مردم را به کفر بکشند مردم با ایمان وقهرمان افغانستان با اجتماعات ودر خواست از مسئوالین حکومتی باید به اسرار وپشت کار از دولت بخواهند انتقام خون این دختر بیمار را از قاتلانش بگیرند با درود خدا وملت قهرمان افغان به مادران شیر زنی که تابوت این دختر بی گناه را به روی دوش کشیند .خواهرم ومادر افغانم داغ این دختر معصوم را به دل داغ دارتان تسلیت مگویم ومن خاک پایتان را سرمه سوی دو چشمانم می کنم .

 7. پیمان گفت:

  دین در کل تاریخ، دستاویزی برای امثال آن ملای بی سواد جهت کسب درآمد و پول به هرقیمتی بوده و از سویی،برای نادانان و فریب خوردگان،وسیله ارضای کمبودهایشان.
  درود بر فرخنده ها

 8. چشمان باز گفت:

  وضعیت هر جامعه حاصل افکار مردم ان است. وضعیت افغانستان بیانگر اوضاع فجیع تفکر افراطی متحجر و متعصب مردمان ان دیار است. انتظار نداشته باش افغانستان با این مردمش ژاپن شه انگلیسی ها هندوستان و اشغال کردن و هندیان یاد گرفتن ادم شن ولی انگلیسی ها اومدن روسها اومدن امریکاییها اومدن کل دنیا اومد و افغانستان در قرن ۲۱ به خاطر حرف یه عوضی کون نشور یه زن بیگناه رو کشت.

 9. ظهورفضلی کابل گفت:

  مامردم افغانستان بسیار شرمنده جهان شده ایم و روی نداریم که صحبت نمایم ما انسانی ودر افغانستان زنده گی میکنیم

 10. غمگین گفت:

  من یک ایرانی هستم این موضوع ربطی به ملیت نداره عیب از تعصب وروح خشن دینه.امیداورم روزی افغانستان به فرهنگ باستانی واریایی خودش برگرده .

  • ستایش گفت:

   این ربطی به خشونت دین نداره! دین میگه اگه کسی از دینش هم برگشت با ۷شرط فقط اعدام میشه… نه کتک میخوره، نه سوزونده میشه، نه…
   اینا به تعصب یه عده عقب مونده ی افراطی مربوط میشه که باعث میشن همه جای دنیا به مسلمونا بگن وحشی!

 11. غمگین گفت:

  یادم رفت بگم وقتی من وخانمم تصاویر جنایت کشته شدن این بانو رادیدیم گریه کردیم درحالی که سعی میکردیم اشکمون رااز هم پنهان کنیم از اتاق خارج شدم برای ما اون روز تلخ گذشت.

 12. علی گفت:

  ای وای بر مردم افغانستان! در روز روشن این همه آدم متعصب یک زن را با سنگ و چوب می‌کشند و آتش می‌زنند و عده ایی احمق دیگر نظاره می‌کنند و یک آدم با غیرت با شرف در میانشان نیست تا این زن را از مهلکه نجات دهد و حتی پلیس هم کاری نکرد! اگر عاقلان افغانستان از اندوه این جنایت بمیرند بر آنها نمی‌توان خرده گرفت.

 13. mohammad گفت:

  من خودم یک شهروند افغانی هستم واقعا متاسفم که بعضی از مردم کشورم اینقدر نادان است .در کشوری که مردم دران بدون هیچ دالیل ومدرک به خودشون اجازه دادان که یه زن بی گناه رو اینجور به قتل برساندوپلیس هم به تماشای ان بپردازد.
  بعدبه خودمون میکیم که چرا این کشورمون آباد نمیشه این کشور تا صدسال دیگه آباد نمیشه

 14. ارمین گفت:

  دوستان عزیز نظراتتون روخوندم نمی دونم حرفی مونده که بزنم یانه من یک افغانی هستم درایران و از این که نبودم تا صابت کنم هنوز تو رگ هام غیرت هست شرمندم درد کشور ما بی سوادی وجنگ داخلیه امیدوارم یه روز بتونم کشورم رو ببینم

 15. mohammad گفت:

  واقعا شرم آور است پلیس که فرخنده مظلوم را مدتى در اختیار و تحت نظر داشته مجددا به اوباش محل تسلیم مى کند تا آنها با سبعیت بیشترى او را زیر چرخهاى ماشین له کنند و بعد هم وحشیانه او را به آتش بکشند پلیس کابل باید از خجالت آب شوند به زیر زمین بروند رئیس پلیس کابل باید استعفا بدهد و شخص با لیاقتى را بر این مسند بنشانند تا بتواند افراد تحت نظرش را آموزش صحیح بدهد که بتوانند چگونه از نوامیس مردم محافظت کنند.

 16. علی گفت:

  اونایی که فرخنده را کشتند باید بدن به داعش تا سرشونو از تنشون جدا کنه

 17. سجاد زندی گفت:

  الان دقیقا مشخص شد چرا طالبان و داعش نفوذ کردن تو این کشور پلیس های بی غیرت و ترسو و مردم جاهل ………..

 18. فرشته گفت:

  تا بوده در افغانستان چنین بوده مرد سالاری وضعیف کشی….

 19. رضا گفت:

  خیلی خیلی دلم برای این زن بیچاره بدبخت سوخت , چقد وحشی و عقده ای هستن این افراد . البته من به کل افغانیها توهین نمیکنم چون ادمهای باشعور و بافهمو باسوادم توشون هست اینا اینجورین دیگه وحشیها زورشون به یه زن میرسه ، چقدر هم خشگل بود این فرخنده : خیلی ناراحتم میکنه این جنایتها خیلی .

 20. ارسلان گفت:

  شرم بر آن عده مردان بی غیرت و جاهل البته واژه مرد بنظرم درست نیست به انها بدهیم اگر به آنها زن هم بگوییم توهین به زنان است شاید از حیوان پستر بهترین واژه باشد تا نامیدشان فقط بگم برای مردم افغانستان متاسفم که چنین ظلم بر زنانشان میکنن بعد حرف از غیرت و دلیری میزنن در حالی که زن در این جامعه هیچ جایگاهی جز ابزار ندارد نفرین خدا بر آن عده نامردان جاهل باد چه در افغانستان یا ملل دیگر درود بر شیر زنان افغانستان درود بر غیرتشان خواهر افغانم فرخنده روحت شاد.

 21. سحر گفت:

  مهدییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بیااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا 🙁

 22. نسیم گفت:

  وای لعنت به این مردمان وحشی و لعنت به اون بیغیرتهای بیرحم که فقط نظاره گر این عمل وحشیانه بودن
  این ادم های پست زبون نجسشان از گفتن نام مقدس الله ، حرام است چه برسد به اینکه برای این عمل وحشیانه شان نام خدا را به زبان می اورند
  و لعنت به پلیس بی غیرت این جماعت جاهل
  و امیدوارم این حادثه شوک آور و پلیشت ، مردم دنیا و مخصوصا افغان هایی که مهر سکوت بر لب زدند را بیدار کند تا دیدن شاهد چنین جنایتی بخاطر جهل و نادانی عده ای انسان نماهای متعصب نباشیم

 23. صابره گفت:

  من یک دختر هراتی هستم
  و در زندگی من وحشتناک ترین روز بود جنازه کسی از خودم را دیدم که زیر اوار مردم به خون غلتید امسال در هرات یا بهتر بگم در افغانستان نوروزی وجود نداشت
  دردم از این است که این مردم منتظرن تا اتفاقی بیوفتد تا واکنش نشان دهند برای جلوگیری از چنین واقعه هایی هیچ کار نمیکنن تنها در هرات امسال بیش از بیست زن سر بریده شد و هیچ کس دادخواهی نکرد
  خدایا خودت کمک مان کن

 24. نماینده عزراییل گفت:

  بسه دیگه از حرف زدن خسته نشدید ؟ ایا وقت عمل نیست؟ یک حرکتی بکنین برای شروع تحریم تمام دعا نویس ها

 25. رکسانا گفت:

  بیمار روانی اونایی هستند که وحشیانه به این دختر حمله کردند بعد می گن هنوز معلوم نیست فرخنده مشکل روحی داشته یا نه

 26. سارادختر ایرانی گفت:

  حالا میبینین ایرانی ها حق دارن شمارو نذارن بیان وطنشون گم شین به دختر خودتون رحم نکردید وحشی ها
  داعشی ها طالبانی ها

  • امید گفت:

   من میخواستم از طرف ایرانیهای باشعور به خاطر کامنت عقب افتاده و متعصبا نه این فرد به نام سارا دختر ایرانی ! از ملت بزرگ و بارزش افغان پوزش و عذرخواهی کنم.

   امثال این فرد متاسفانه متعلق به سطح پایین ترین عوام و قشر بدون اطلاع و متعصب هستند که اصل مشکل کشورهای جهان سوم از همین افراد عوام هست.

 27. محدثه گفت:

  این بی عقلی افغان ها هیچ ربطی به دین اسلام نداره مگه ما دینمون اسلام نیس چرا کسی نمیتونه درمورد ما
  قضاوت دروغین کنه اگه افغانستان قانون داشت این نبود وضعیتشون لطفا این بی قانونیشونو نزاریدبه پای دین اسلام

 28. amir گفت:

  سلام به همه ی کسانی که این پیامو میخونند ونظرات خودشون را بیان میکنن.من یک افغانی هستم که در ایران زندگی میکنم و همه چیزها را راجبع فرخنده دیدم و خوندم و هیچ وقت نظره خودمو بیان نکردم ولی الان میگم فقط بخاطره این نظر دادن سارا دختره ایرانی که به همه ی افقانیها توهین کرد.اولا سارا خانم شما دنیارو اگه درست ببینید همه جا خوب یا بد هست نه فقط در افقانستان.ودومن به نظره من کسانیکه شهید فرخنده را به این مظلومی کشتن واقعا بوی ادمیزادو نبردن تا بماند مسلمانی.و سومن سارا خانم توکه به این راحتی به همه فوش دادی این از نادانیه خودته و جواب نادانا سکوت هست و من بغیره این چیزی نمیگم بهت .ولی سارا خانم من بهت قول میدم اگه وطن ما ارام باشه نه مثل لندن فقط در حد اینکه جنگ و ادم کشی نباشه من بهت قول میدم اگه کل ایرانو بگردی نتو یک افقانی پیدا کنی……..

 29. ستاره گفت:

  آقای امیر من واقعا شرمنده شدم
  همسایه ما یه خونواده افغانین
  ما که جز خوبی ازشون چیزی ندیدیم، بچه ها قضیه اسیدپاشی اصفهان به این زودی ها فراموش شد
  کلا خدا رحم کنه
  اینا فقط جاهلن ملیت مهم نیست

 30. said hoosein گفت:

  man farde afghan hastam va dar france darse mekhanom ! in mola khodash baraye manfaate khod in zan ra koshte !
  yak roze miyam afghanistan va in mola ra az khanesh ta qhabre sahide farkhonda ra khate bini bekasha ! m
  !!khodaya ba familletan sabre betah
  repose en paix fakhondah
  JE SUIS FAKHONDAH

 31. سولین گفت:

  خاک تو سر پلیسشون که دارن نگاه میکنن و عرضه ندارن کاری بکنن. مردمشون هم که فقط دارن فیلم میگیرن. خااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااک بر سرا

 32. امیر گفت:

  سلام
  خواهشا یک بار به چهره ضاربین نگاه کنید (فیلم دستگیر شده ها وجود داره توی اینترنت).
  هیچ کدومشون چهره هاشون شبیه مهاجرینی که توی ایران هستند نیست.
  این بندگان خدا، از دست همین اقوام وحشی پناه آوردن به ما.
  من خودم تا مدت ها نمیدونستم این مسایل افغانستان رو.
  این هایی که اومده اند ایران هزاره اند و در اقلیت اند و اکثریت اقوام که هم خشن اند و هم اهل سنت و هم سال ها قدرت تو دستشون بوده غیر هزاره اند.

 33. نازی گفت:

  تف به شرف نداشته همه افغانها,چهومردم عادی چه پلیس چه مثلا ملاهاشون که ایستادن و فیلم میگیرن و با ارامش لذت میبرن,مشخص میکنه هرگز بوی از انسانیت و عاطفه نبردن واز حیوون پست تر هستن , فقط خداس که میتونه جون کسیو ازش بگیره تف تف تف

 34. navid گفت:

  پاک و منزه خداوندی که به پست ترین انسان مهلت توبه میده(به فرض صحیح بودن ادعا)

  حتی به قاتلین این بنده خدا………………
  متاسفم دروغه میگن خدا شریک نداره این همه انسانی که به جای خدا حکم میدن شریک خدان!!!!

 35. پریسا گفت:

  واااای … جهل با انسان چه ها که نمیکنه

 36. فرشته گفت:

  چطور میتونن تا این حد بیرحم باشن یک دختر بی دفاع رو به این راحتی بکشن با نام اسلام

 37. ناشناس گفت:

  سلام به همه کسانی که نظر دادن اون آدمهای وحشی که بوىى از انسانیت نبردن را باید إعدام کرد ولی یه آدم با انصاف تو افغانستان نیست اونا را مجازات کنه سارا میخواستم بگم خانم گفتم حیف این کلمه زیبا روی تو فکر کنم نمیبینی تو ایران چه اتفاقاتی که نیفتاده من تو اصفهان زندگی میکنم بخاطر أسید پاشی یه ماه از خانه ام بیرون نیومدم حالا ما هی صبوری میکنیم پرو نشین هر چی از دهنت در اومد بگی اگه به ما باشه یه ثانیه تو این خراب شده نمیمونیم جبر زمونه

 38. ناشناس گفت:

  محدثه بیشعور مواظب باش داری به افغانستانیها بی حرمتی میکنی من صدها بار خدا را شکر میکنم أفغانیم إیرانی نیستم یه افغانی ضد شرف داره به هزار إیرانی

 39. فرشته گفت:

  بله در ایران و حتى همه جای دنیا از أین آتفاقها کم نمیفته من یک ایرانی هستم و چند تا دوست افغانی دارم که واقعا آدمهای خوب و با فرهنگی هستند و من عاشق آنها هستم وقتی چند نفر خلاف میکنند عقل سلیم میگه که نباید همه آدمهای اون کشور رو با هم قضاوت کرد

 40. امید گفت:

  با درود به همه انسانهای خوب، از هر کجای دنیا که هستند،

  ۱- کشور افغانستان کشور بسیار محترم و بارزشی بود و هست.

  ۲- دشمن اصلی وقاتل کشورهای جهان سوم فقط یک کلمه هست : جهل !

  ۳- درصد و شدت جهل در ملل مختلف متفاوت هست. بیان موردی بروز وظهور جهل در ملل مختلف ، نه بر اساس آمار علمی و یا تحقیقات علمی بلکه براساس اطلاعات و آمار و تجربیات شخصی مربوط به مردم عوام و کم سواد هست.

  ۴- این نظر آخر که الان میخوام عرض کنم الان در ایران خیلی داره جا میفته ولی متاسفانه ممکنه هنوز مردم افغانستان رو و حتی تحصیلکرده هاشونو هم ناراحت بکنه :

  دین افیون مردم هست و بقول ژان پل سارتر، در تاریخ اولین بار دین در جایی شروع شد که اولین شیاد به اولین ساده لوح رسید !

  دین دکان هست ! دکان عده ای که بعضا حتی ندانسته باعث فریب مردم میشن و خودشون هم نمیدونن که در اشتباهن و فکر میکنن که دارن کار بسیآر درستی میکنن !

  در هرملتی که تعصب عقیدتی، دینی و یا تعصب قومی و قبیله ای وجود داشته باشه ، شبیه این صحنه ها اتفاق خواهد افتاد !

  تا ریشه اینطور رفتارها کنده نشه، تمام نخواهند شد ! رفتارهای جاهلیتی تا جهل رواج داشته باشه، خواهد بود !!

 41. پایدار عزیزی گفت:

  من یک ایرانی هستم . و از آن آقایان فر خنده به طرز فجعی را کشتند . می پرسم خدای بزرگوار به این جنایت راضی شد؟

 42. مینا گفت:

  بحث ملیت نیست بحث جاهلیته که تو ذهن هرکسی
  میتونه رشد کنه، نمونه هاشو حتی تو همین نظرا میشه دید، به نظر من مردم افغان باید این مسئلرو اونقدر بزرگ کنن تا کلا ظلم و تعصب علیه زنان برداشته شه، ساده نگزرید از این مسئله ، شاید فردا واسه مادر یا خواهر خودتون این اتفاق بیافته….

 43. ali گفت:

  یعنی کشوری که اینجوروحشیایی توشن پیشرفت نمی کنه که هیچ وحقشونه به دست طالبا مثل سگ بمیرن آشغالها ایشالا خداجوابشونو بده

 44. فریبا گفت:

  سلام

  کجای دین خدا نوشته شده سزای کسی که قران را بسوزه اینجور باید وحشیانه کشته بشه
  اینا یی که اینکا را کردن از تخم همون سگ پدر داعشند

 45. رضا سرگردان گفت:

  غاری تورابورای کابل
  وقت آدم این جنایت را میخواند – خواندن کی بود مانند دیدن – اصلا مفکوره انسان نمی پذیرد که این جنایت در مرکز شهر کابل، جلو چشم صدها انسان نماها زیز کله و چشمان پلیس حافظ امنیت اتفاق افتاده باشد. این عمل شنیع بسیار بدنامی بزرگ برای مردم کابل و افغانستان می باشد. تاریخ این جنایت به عنوان سمبل بی فرهنگی مردم جمع شده در کابل و اطراف شاه دوشمره ولی ثبت خواهد نمود.
  آری! وقت متن گزارش را رها کرده فقط به صحنه های عکس این جنایت پرداخته شود، آدم فکر می کند یا اطراف غاری تورابورا است یا حد اقل در یکی از روستاهای قندهار و پاکستان؛ خیلی سخت است تصور بوقوع پیوستن چنین اتفاقی در مرکز شهر کابل جلو چشم صدها انسان نماها و پلیس شهر کابل، پایه تخت جمهوری اسلامی افغانستان با ریاست جمهوری ….

 46. پایدار عزیزی گفت:

  آفرین به این قاضر مسئول رسیدگی به پرونده قتل خواهر آزادی فرخنده.
  من از دادگاه و حکومت و حدت ملی افغانستان میخواهم تا آن عده از اشخاص
  که در جنایت بانو فرخنده نقش داشتند . و در آن کشور متهم هستند را به پای
  میز محاکمه بکشاند. هر چند برخی افراد مذهبی از خدا بیخبر ممکن است عنوان
  کنند که بانو فرخنده به دنبال ضد اسلام است، اما من فکر می کنم که وی به دنبال
  دفاع از انسانیت است. تنهابا یک دروغ،به فجیعی ترین بانو فرخنده به قتل برسانند.
  وجنازه او را به سوزاند. وحقوق بشر، آیا کاری برای این جنایت نمی کنید؟ عدالت
  افغانستان ، وقتی کشتن بیرحمانه بانو فرخنده مظللم بی دفاع وصورت خون آلود او را دیدم
  شبها در کابوس بسر می برم. از دستور دادگاه افغانستان موافقم . هر چند من مخالف اعدام
  هستم. این گونه کشتار انسانها در تاریخ سابقه ای ندارد.
  پایدار عزیزی ۰۶ ۰۵ ۱۵ ۲۰

 47. حوری سا(عشقم مرتضی) گفت:

  شمر یزید کافرا آخه جطور دلتون اومد این بچه رو این طوری بسوزونین اون هم به حرف یک آدم بی عقل بیشعور. من خودم قاری قرآن هستم ودر درگاه خدا تکتک ازتکتک شماشکایت میکنم که این بچه را سوزاندیدخدا لعنتتان کنه الهی اون کسی که با ماشینش از روی فرخنده رد شد خدا دراون دنیا به سزای اعمالش برساند واز همین جا به اون امام جماعتی که در باره مرگ فرخنده هزار تا چرندیات گفت میگویم خاک برسرت تکتک اون نماز دعات به درد خودت میخوره چرا که اگر بنده ی خدا راضی نباشد خود خدا هم رازی نیست خدا الهی ازت نگذره شمر واز اون *** که این بلاراسر این بچه اورد نگذره وبه پدرومادر فرخونده از همین جا تسلیت می گویم ا نشاالله غم آخرشان باشدوبرایشان ازخداتبارک م خواهم که به خانواده فرخنده صبروتحمل دهد .برای شادی روح فرخنده یک صلوات محمدی بفرست(( الهم صل علی محمد وعلی محمد وعجل فرجهم ))انالله وانا الیها راجعون

 48. نجرابی گفت:

  لعنت با ان های کی این کار را کردن نام افغانستان را در تمام دنیا بد کردن ان های کی این کار را کردن از خود خواهر مادر ندارن بی نامس های حیون

 49. محمد صفری گفت:

  قران کریم کتاب عدالت است . عدالت یعنی ترازو . دست در مقابل دست و چشم در مقابل چشم . قاتلان همانگونه که کشتند باید کشته شوند تا درخت عدالت تنومند شده و کس دیگری جرأت نکند به کش دیگی ظلم روا دارد. اگر روش کشتن عوض شد ، عدالت اقامه نشده است .
  دین مبین اسلام باید بر اساس حکم خدا اجرا شود و نه یک مشت افراد جاهل و یا مرتد .

 50. محد مولتدتدی گفت:

  خاک بر سر همچین ملتی که.صاحب نداره. واقعا متاسفم…

 51. حامد گفت:

  به راستی کشته شدن فرخنده از صحنه عاشورا دردناک تر نیست ( عجب صبری خدا دارد

 52. انسان گفت:

  خیلی جالبه که افغان ها کامنت گذاشتن و اعلام ناراحتی و نوع دوستی کردن !!! ٧٠ ساله که دارن خودشون همدیگه رو تکه تکه میکنن بعد یکدفعه ژست انسان دوستی میگیرن ???شماها هنوز قبیله هستید و هنوز ملت نشدید . خاک بر سر من ایرانی که دروازه های کشورم رو با ٣٠٠٠ سال تاریخ روی توی تاتار باز کردم که نه اصلی داری و نه نسبی . هرچه سرتون هم میاد لیاقتتون هست . شک نکنید که خلایق هرچه لایق

  • فرزاد جلیلیان گفت:

   من فرزاد، دانشجوی دکترا در تاجیکستان هستم. خواستم در تاجیکستان فارس زبان درس بخوانم تا قدمی برای ارتقای فرهنگ دیرینه فارس زبانها بردارم و از هم زبانان و هم کیشان خود چیزی یاد بگیرم. و اما
   برادر جان؛ انسان عزیز! من شما را نمی شناسم.شما بنام انسان کامنت گذاشتید و از موضوع دلخراش قتل دختر بی گناه توسط افراد درنده خو اعلام ناراحتی کردید. این احساس شما محترم است. لیکن ابراز احساسات با ادب و منطق کارساز است.برادرانه می گویم، برای بیان عقیده خود با بعضی کلمات دور از شأن صحبت نکنید. اولا، اگر افغانها در ایران بودند میهمان بودند و هستند. احترام میهمان واجب است. اکثر آنهاکار کردند و زحمت کشیدند. ثانیا، اگر می بینید معضلاتی در کشورشان دارند باید با تدبیر و بدست خودشان حل شود. حل معضلات فرهنگی مخصوصا دینی بسیار دشوار و زمان بر است. شما هم وظیفه دارید که به آنها کمک کنید تا زودتر به هدف برسند. این انسانی و بهتر است. ثالثا، باید مبارزه مردم آزادی خواه و عدالت دوست افغانستان را هم می دیدید. غیرت زنان در تشییع باشکوه پیکر فرخنده و حضور اقشار مردم نشان از بیداری و آگاهی این مردم است. امید است این بیداری تمام این کشور را فرا بگیرد و روزی خود این مردم طالبان و داعش و وهابیت و سایر رذلان جامعه را بیرون بریزند که عاملان اصلی خشونت و تروریسم در افغانستان هستند. رابعا، شما در تصاویر دیدید که آدم کشها چقدر بی دغدغه و آرام ایستاده اند و از کار خویش احساس رضایت می کنند. آیا پس از اجرای عدالت و مجازات مقصران این جنایت، نباید به دیگر هم فکران آنها فهماند که امروز باید در باورها و عملکردهای خود تجدید نظر کنند؟ و به آنها فهماند که در همه جای قرآن تاکید شده که باید به دانش و آگاهی روی بیاورند نه خرافات و جهل و نادانی.
   صد البته در جاهای دیگر دنیا افراد بیگناه زیادی توسط دیوان و ددان با بی رحمی کشته می شوند که اکثر آنها کودکان و زنان هستند. در ـنجا راه حل چیست؟ حرفهای دری بری گفتن؟ یا اینکه باید برای ارتقاء سطح حقوق انسانی کوشید.
   بعنوان پیشنهاد، من معتقدم که این سه روز «روز مبارزه با خشونت علیه زنان و دفاع از جایگاه زن در افغانستان»، «روز حمایت از حقوق زنان و دختران در افغانستان»، «روز مبارزه با خرافات اجتماعی و حمایت از حقوق زنان و دختران » و یا دهها نام دیگر برای انجام و تداوم کار فرهنگی در افغانستان م شود از آن استفاده کرد.

 53. علی گفت:

  با یک مشاجره لفظی کشته شوند.به افغان و غیر افغان ربطی ندارد.خودپرستی افراد است…من در اداره هستم که با یک صحبت کوچک که چرا رییس اداره به سر کار نمیاید نامه ای بر علیه من زدن که عملکرد این فرد ضعیف هست و به مرحله اخراج رساندن…متاسفانه این قدرت منطق را از بین میبرد و بی رحمی را جایگزین میکند

 54. mirdamadi گفت:

  متاسفانه در کشورهای آسیایی مردسالاری و خودشیفتگی در مردها خیلی زیاد است اینکه محوریت تمام مسائل روی مرد است و زنها مثل یک وسیله اند که مالک آن مردانند ،متاسفانه هر روز شاهد آتش زدن دختر یا زنی به صورت زنده در کشورهای آسیایی به جرم فاحشه بودن هستیم ، اما آیا مردی که زن دارد اگر به زنش خیانت کند باز هم کثیف و رذل می شود و آیا زن آن مرد می تواند آن مرد را ، به گناه فاحشه بودن آتش بزد . این قضیه فقط مربوط به افغانستان نیست در ایران هم هست .
  ایران چه قدر در سال باید با آمار اسید پاشی روی دختران و زنان مواجه شود به جرم اینکه دختری به پسری جواب رد داده است ، این یعنی اینکه اگر تو مال من نیستی برای فرد دیگری هم نخواهی بود یعنی اینکه من خودخواه ام . و تا از خودمان شروع نکنیم مشکلی حل نمی شود ما نمی توانیم دنیا را عوض کنیم اما در طول عمرمان شاید بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم که الگوی خوبی برای فرزندان و نسل های بعد مان باشیم .
  فردی افغانی تعریف می کرد که در زمان تحصیل در سوئیس با یک استاد دانشگاه رفتم کافه قهوه بخورم .حرف از حکومت و اوضاع بد افغانستان شد .
  استاد حرف جالبی زد و گفت فکر نکن برای کشورها قرعه ککشی کرده اند و سوئیس به خاطر شانس خوب این حکومت گیرش اومده ، بلکه هر ملتی حکومتی رو که سزاوارش هست می سازه و اتفاقاً مردم سوئیس حقشون حکومت اینچنینیو افغانستانی ها هم لیاقتشون بیشتر از این نیست . فرد افغانی گفت با شنیدن حرفهای استادم احساس تحقیر کردم و پرسیدم مگر چه کار باید می کردند که انجام ندادند ؟ استاد لبخند زد و گفت هر سوئیسی در سال ۱۰ کتاب می خواند تو اگر یک افغانی را دیدی از طرف من بهش بگو چنانچه مردم کشورت سالی یک کتاب بخوانند ، کشورت تغییر خواهد کرد . این راه حل به کشورهای مشابه نیز قابل تعمیم است .
  قانونی داریم که همیشه صادق است ما به محیطمان عادت می کنیم . اگر با آدم های بدبخت نشست و برخاست کنیم کم کم به بدبختی عادت می کنیم این طبیعی است . اگر با آدم های غرغرو نشست و برخاست کنید ، عیب جو و غرغرو می شوید این طبیعی است اگر دوست شما به شما دروغ بگوید ابتدا از دستش ناراحت می شوید اما بعداً خود شما هم عادت به دروغ گفتن می کنید ، حتی به خودتان هم دروغ خواهید گفت .اگر با آدم های خوشحال همراه شوید شما هم خوشحال و پرانگیزه می شوید . بنابراین تصمیم بگیرید به مجموعه افراد مثبت ملحق شوید و گرنه افراد منفی شمارا پائین می کشند و اصلاً متوجه چنین اتفاقی نمی شوی.
  و من تاثیرات کشورهای همسایه مان مثل افغانستان و عراق و … را هنوز روی مردم کشور خودمان کاملاً احساس می کنم و این هم تاثیر همراهی بودن است …..

 55. ياسين گفت:

  اگه دست رسی داشتم به عاملان قتلت فرخنده جان خرخریشان رو میجویدم.اگه اونجا حضور داشتم قلبشان رو مشکافتم حیونای کثیف بی وجدان به اسم دین رو هر جنایتی سر پوش میزارن اصلا این کارو کرده باشه پس خداوند بخشنده و مهربان است جایگاهش کجاست؟کثافتای لجن خون خوار از حیون پستر

 56. علیرضا گفت:

  بخدا اگه دست من باشن ..تک تکشون رو ی بلایی سرشون میارم ک دیگه برا کل دنیا درس عبرت بشن ..مخصوصا گوتمالا

 57. yosef گفت:

  شهادتت مبارک. چقدر شبیه دعا خلیل اسود شده بودی . امیدوارم در دادگاه قیامت که قاتلانت را مجازات میکنی حاضر باشم و به چشم خفت و عذاب قاتلانت را ببینم. شهادتت مبارک

 58. yosef گفت:

  آن روز (روز مجازات قاتلانت) فرا میرسد و این روز ها میگذرد . و . چون میگذرد غمی نیست . این نیز بگذرد

 59. مجید.ب گفت:

  باسلام
  آقاشما توافغانستان زندگی کردید نه،اونا خیلی خیلی بیسواد وبی فرهنگند،هرات وکابل نداره طالبان داغون کرده فرهنگ نداشته شان را…
  خدا فرخنده رو بیامرزه ودرجمع ابرار قرار وقاتلینش واون آشغال دعانویس روهم به درک واصل کند.

 60. ستاره گفت:

  چطور یه ملت و یه دین میتونه انقدر ترسناک و خشن باشه
  واقعا متاسفم
  و مطمینم بیشتر از اون وحشی هایی که اونکارا رو کردن برا دین و این چیزا نبوده فقط برا جو سازی و فان اینکارو کردن

 61. رز گفت:

  سارا آخه یک نگا به کشور خودت بنداز بعد حرف بزن تو ایرانم حقوق زن رعایت نمیشه اسید پاشی و آزار و اذیت.پس لطفا دهنتو ببند

 62. فرخنده زیبا بود گفت:

  من ایرانی هستم و از طرف سارا که به مردم افغان توهین کرد از این مردم اصیل عذر خواهی میکنم.وقتی عکس این دختر را دیدم که چقدر زیبا بود دلم میگیرد نه چون زیبا بود یا اگر یک دختر زشت رو میکشتن ناراحت نبودم بلکه نارحتی من از اینجاست که یه دختر جوان مجبوره میون یه عده متعصب کور دل باشه تا این بلا رو سرش بیارن.مردم افغانستان در کشور من هم تعصب هست و تعصب هیچ جا خوب نیست اما این صحنه واقعاً باید آزاد مردان و آزاد زنان افغان رو به فکر فرو ببره.نگذارید عقل و فهم و شعور شما رو صاحب بشوند که این عمل وحشیانه یکی از کوچکترین عواقب بر عقل و شعور مردم است.این نصیحت یک برادر ایرانیتان بود به شما.

 63. دختر خفن مثل رینبودش پونی کوچولو گفت:

  وای بیچاره فرخنده و ستایش قریشی خیلی دلم برای این دوتا سوخت کم مونده بو خود کشی کنم

 64. دختر خفن مثل رینبودش پونی کوچولو گفت:

  من خودم هم افغانی هم هستم ستایش قریشی هم افغانی بود

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram