telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
شب آرزوها

اعمال ماه رجب

ليلة الرغايب

شب آرزوها,ليلة الرغايب, ماه رجب, اعمال ماه رجب ,شب ارزوها

شب آرزوها

کیفیت آن چنان است که روز پنجشنبه اول ماه رجب را روزه می داری و چون شب جمعه داخل شود مابین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز می گذاری که هر دو رکعت را با یک سلام تمام می کنی.

در هر رکعت از آن نماز یکمرتبه «حمد» و سه مرتبه «اناانزلناه» و دوازده مرتبه
«قل هوالله احد» می خوانی و چون از نماز دو رکعتی فارغ شدی، هفتاد مرتبه «اللهم صلی علی محمدالنبی الامی و علی اله» می گویی و سپس به سجده می روی و هفتاد مرتبه «سبوح قدوس رب الملائکه و الروح» می گویی. پس از آن، سر از سجده برمی داری و هفتاد مرتبه «رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم» می گویی.

پس از آن نیز دوباره به سجده می روی و هفتاد مرتبه «سبوح قدوس رب الملائکه و الروح» می گویی.

آن گاه حاجت خود را می طلبی که برآورده خواهد شد.
(مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی )

پیامبر اکرم(ص) در فضیلت این نماز می‌فرمایند: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.

آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و
مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

ديگر فضايل اين شب:

شب آرزوها,ليلة الرغايب, ماه رجب, اعمال ماه رجب ,شب ارزوها

شب آرزوها

یکی دیگر از اعمالی که در ماه رجب، به ویژه در لیلة الرغائب سفارش شده، قرائت دعای کوتاه اما پرمعنای ماه مبارک رجب پس از نمازهای یومیه است که فضیلت بسیاری دارد.

امشب بزرگی‌ات می‌شود آرزوهایت

اِلهی اَتَرانی ما اَتَیتُکَ اِلاّ مِنْ حَیْثُ الْامال؛ خدایا! مرا ببین! تنها به خاطر آرزوها و امیدهایم به درگاه تو آمده‌ام.

سپاس تو را سزاوار است که پروردگار آرزوهایی. تو تنها کسی هستی که آرزوهایم را بدون حقارت و خاری به درگاهت می‌برم و مو به مو شرح می‌دهم. چون تو به من آموختی که تنها از تو بخواهم و از غیر تو هیچ نخواهم.

اکنون در این شب آرزوها، همه آرزوهایم را هر چقدر هم کوچک و حقیر باشد با تو می‌گویم؛ با تو که مرا به سخره نمی‌گیری به خاطر آرزوهای کودکانه‌ام.

امشب دلم پر می‌کشد. از یادم نبر و مرا به آرزوهایم برسان تا ایمان و عشقم به تو روزافزون شود.

لیله الرغائب آمد تا دل‌های مجذوب را از لابلای همه دلمشغولی‌ها و هیاهوی دنیا به میهمانی خدا ببرد.

نویسنده کتاب «جلوه‌های پیام الهی در قرآن» با اشاره به اینکه در قرآن کریم برخی ایام‌الله مورد تاکید بیشتر قرار گرفته و از آنها نام برده شده است، تصریح کرد: یاد کردن از این ایام در قرآن کریم مانند «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُّبَارَکَةٍ» و یا «وَاذْکُرُواْ اللّهَ فِی أَیَّامٍ مَّعْدُودَاتٍ» نشان می‌دهد که برخی از روزها ازجانب خدا تعیین شده است و زمان در عبادات تأثیر دارد.

وی در پاسخ به این که چرا از عنوان «لیل» به جای «یوم» استفاده می‌شود؛ گفت: شب نسبت به روز، از ارجحیت بیشتری برخوردار است، چرا که با عروج، عرفان و معنویت یک نسبت بسیار نزدیکی دارد و پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم در شب به معراج رفت. همچنین حضرت موسی(ع) چهل شبانه‌روز به میقات رفت، اما قرآن می‌فرماید: «وَإِذْ وَاعَدْنَا مُوسَى أَرْبَعِینَ لَیْلَةً» و شب چهل را مطرح می‌کند، چرا که شب رمز و رازی دارد.

نویسنده «شگردهای دین‌ستیزی از نگاه قرآن» در خصوص نکات ممتاز «لیلة الرغائب» بیان داشت: لیلة الرغائب در ماه رجب، به نخستین شب جمعه این ماه اطلاق می‌شود و شب جمعه بین ایام هفته برترین شب بوده و بهترین جایگاه از حیث زمانی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه خداوند در لیلة‌الرغائب، کلکسیونی از اعمال عبادی را برای بشر منظور کرده است، افزود: اگر اعمال این شب را نگاه کنید، می‌بینید که مجموعه‌ای از مناسک و عبادات در آن گنجانده شده است؛ یکی روزه؛ برای درک فضیلت لیلة الرغائب، نماز 12رکعتی، طهارت یعنی غسل، تهجد یعنی شب زنده‌داری، مناجات و ذکر.

نویسنده کتاب «جلوه‌های پیام الهی در قرآن» با اشاره به بهترین ذکر ملائک در «لیلة‌الرغائب» گفت: بهترین ذکر ملائکه در این شب «سبّوح قدوّس رَبّ الْمَلآئکَةِ وَ الروّح» است. همچنین سجده (نزدیک‌ترین حالت بنده به خدای متعال) از جمله اعمال این شب است. 
حجت‌الاسلام رستم‌نژاد با تاکید بر اینکه گزیده‌ای از اعمال مستحبی نظیر روزه، نماز، ذکر، تهجد و سجده برای شب آرزوها در نظر گرفته شده است، تصریح            کرد:

: شب آرزوها با سرزمین «منی» تناسب دارد، چرا که واژه «منی» از «تمنی» یعنی؛ «آرزو» می‌آید و از حیث مکانی، سرزمین آرزوهاست. از منظر زمانینیز               لیلة‌الرغائب برای آرزوها در نظر گرفته شده است  

بولور BOOLOOR.COM بولور

اطلاعات پست
نویسنده : saeedeh
تاریخ پست : پنج شنبه ۱۳۹۲/۲۶/۰۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram