telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
نوکیسه گان کیستند و چه پیامدهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه دارند؟

بولور: قبل از هر چیز بهتر است با معنی و مفهوم عبارت نوکیسه، نوکیسه گان آشنا شویم، در کل به افرادی که در زمان کوتاهی توانسته اند ثروتمند شوند، و از طبقه متوسط جامعه خود را به طبقه مرفه و ثروتمند برسانند نوکیسه و نوکیسه گان گفته می شود.

نوکیسه , نوکیسه گان

در جامعه ای که زندگی می کنید حتما به نو کیسه گانی برخورد کرده اید، چه در همسایگی و چه در رابطه قوم و خویشی، کسانی بوده اند که به این قشر از جامعه ملحق شده اند، این طبقه اجتماعی را می توان در همه ی کشورهای جهان یافت کرد و مختص ایران نمی شود. نوکیسگی را در فرانسه “nouveaux riches” و در کشورهای انگلیسی زبان new poor می نامند.

 

نو کیسه ها در ایران در اندازه ی کوچک، و یا بصورت کاملا کنترل شده قبل از دوران ریاست جمهوری آقای محمود احمدی نژاد وجود داشته اند، همچنین مستحضر هستید، در ایرانی که زندگی می کنیم، شاهد تکثیر و گسترش وسیع این طبقه اجتماعی، در این محدوده زمانی بوده ایم، و همچنان با گذشت چندین سال پس از دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد شاهد صدمات و تاثیرات مخرب فرهنگی و اقتصادی این قشر بر جامعه هستیم و خواهیم بود.

 

و پاسخ به چرایی؟ و دلایل گسترش این پدیده اجتماعی نیاز به بحث و تحقیق گسترده ای است که باید توسط تحلیلگران اجتماعی و اقتصادی، جامعه شناسان و محققین  مورد بررسی قرار گیرد. تا درآینده با چنین تعارضاتی در جامعه روبرو نشویم.

 

در زیر خانم تهمینه ی میلانی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس برجسته ی ایران نگاهی به نوکیسه ها و پیامدهای آن در جامعه داشته است.

 

  • تهمینه میلانی نوشت:

نوکیسه گان کیستند و چه پیامدهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه دارند!؟ نو کیسه به قشری از جامعه اطلاق می شود که : از نظر در آمد و ثروت به طبقه بالا و از نظر فرهنگی به طبقه پایین و گاه لمپن ها ، نزدیک هستند.
از آنجا که، نو کیسه ها، از یک طبقه اجتماعی مبدا به یک طبقه اجتماعی مقصد پرتاپ شده اند و این پرتاب ناگهانی بر اثر یک اتفاق یا استفاده از رانت و شرایط و التهابات اقتصادی رخ داده است ، تفاوت فرهنگی بسیاری با طبقه ی مقصد دارند. برای همین، جهت جبران این فاصله ی فرهنگی، به ” خودنمایی” و” دیده شدن” و بزبان دیگر ” عرض اندام” روی می آورند!

 

آن ها منابع مالی جامعه را نه بر اساس لیاقت، که بخاطر زدوبندهای مختلف به دست گرفته اند و به همین دلیل مورد نفرت بسیاری از اقشار جامعه هستند، هر چند که برخی از ایشان با استفاده از پول های بادآورده، بسادگی، موفق به جذب افراد ضعیف النفس و محتاج به عنوان نوچه و ستایشگر خود می شوند!

 

آن ها، پس از کسب ثروت بادآورده، دیگر خود را متعلق به طبقه اجتماعی مبدا نمی دانند و اغلب با جایگاهی که هم اکنون آن را کسب کرده اند، آشنایی ندارند، بنابر این از گذشته خود نفرت دارند و از موقعیت جدید خود ، می ترسند و احساس حقارت می کنند.

 

برای جبران این حقارت ،نوکیسه ها مجبور به تظاهر هستند. خرید بی اندازه ی کالا های لوکس، ماشین های مدل بالا، لباس های مارکدار، نمایش میهمانی ها و خانه های گرانقیمت در بالای شهر و….نمونه های بارز این قبیل تظاهر است.
رفتار فرهنگی این طبقه، اغلب موجب تعارضات جدی در جامعه می شود. عدم رعایت حقوق شهروندی و همسایگی، عدم رعایت قوانین رانندگی، استفاده از عبارات رکیک ،در رویاروی با شهروندان و …. از نمونه ی بارز این تعارضات است.

 

ثروت اغلب این نوکیسه ها، بر خلاف سرمایه داران واقعی و قشر ثروتمند سنتی، ( تولید و کار آفرینی ) صرف دلالی می شود، که نه تنها سودی برای جامعه و اقشار دیگر ندارند، بلکه صدمه ی جدی به اقتصاد یک ملت وارد می سازد!

 

تاثیر فرهنگی این قشر را هم باید جدی گرفت، که کمترین پی امد آن بی اخلاقی و سوق دادن جامعه به تجمل گرایی و مصرف زدگی است. با الهام از نوشته ی آقای حسن آذری

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۴/۱۵/۰۷
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram