telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
محققان مي گويند علت میگرن نقص ژنتیک است

محققان مي گويند علت میگرن نقص ژنتیک است


 علت میگرن,پژوهش‌هایی در باره میگرن,نقص ژنتیک,سردردهای میگرنی,بنیاد سنگر بریتانیا,Sanger

تحقیقات- از هر 5نفر در دنیا، یکی از سردردهای میگرنی رنج می‌برد. دانشمندان نشانه‌های تازه‌ای یافته‌اند که از احتمال نقش نقص ژنتیک در شکل‌گیری بیماری میگرن حکایت دارد.

 به گزارش بی‌بی سی، بنابر نتایج پژوهش‌هایی که در دانشگاه آکسفورد صورت گرفته، دانشمندان ژن معیوبی را در میان گروهی از بیماران میگرنی رصد کردند که می‌تواند علت اصلی بروز سردردهای میگرنی باشد. دکتر زامل سادر، از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید که این یافته جدید می‌تواند گامی بزرگ برای شناخت بیماری‌ای باشد که از هر 5انسان یکی با آن دست به گریبان است. بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، میگرن یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست.

سردردهای میگرنی که اغلب برای ساعاتی طولانی ادامه پیدا می‌کنند، در برخی از افراد با آغاز درد در ناحیه پیشانی، گیجگاه و ناراحتی در باز نگهداشتن چشم‌ها و بینایی همراه می‌شود و اکثر افراد برای آرام کردن آن از مسکن‌های قوی استفاده کرده و به تاریکی پناه می‌برند.

نتایج این پژوهش جدید که گروهی از دانشمندان مرکز پزشکی ژنتیک دانشگاه آکسفورد نیز در آن مشارکت داشتند، نشان می‌دهد که ژنی تحت عنوان ترسک(TRESK) به‌طور مستقیم در شکل‌گیری سردردهای میگرنی برخی از افراد تحت آزمایش دخالت داشته است. این یافته‌ها همچنین نمایانگر آن است که چنانچه ژن ترسک به درستی انجام وظیفه نکند، عوامل محیطی تحریک‌کننده میگرن، با آزادی عمل بیشتری مراکز مسئول کنترل درد در مغز را تحت‌ تأثیر خود قرار خواهند داد.

دانشمندان بریتانیایی معتقدند که یافته‌های نوین می‌تواند در نهایت به تهیه و تولید داروهای جدیدی برای درمان کامل میگرن بینجامد. دکتر آرانو پالوتی، از بنیاد سنگر بریتانیا (Sanger) می‌گوید: این نتایج راهگشای تحقیقات جدیدی خواهد بود که در نهایت به درمان‌های نوینی برای میگرن ختم خواهد شد، اگرچه هنوز راهی طولانی در پیش است.

دکتر سادر هم با اشاره به اهمیت یافته‌های جدید می‌گوید که پژوهش‌های پیشین به نقش دی‌ان‌ای‌(DNA) در شکل‌گیری میگرن دست یافته بودند اما آگاهی در مورد این ژن بخصوص، که به‌طور مستقیم بر میگرن اثر دارد، یافته‌ای بسیار حیاتی است. او می‌گوید: آنچه ما یافتیم این است که به‌نظر می‌رسد میگرن با میزان برانگیختگی بخش‌های به‌خصوصی از اعصاب مغز مرتبط است. این پژوهشگر می‌افزاید: یافتن ژن یا عنصری که نقش کلیدی در این برانگیختگی بازی کند، به ما این فرصت را خواهد داد که راهی برای مقابله با میگرن و بهبود کیفیت زندگی بیماران میگرنی پیدا کنیم.

وی به بی‌بی‌سی می‌گوید نتایج این پژوهش نشان داده که در حقیقت غیرفعال بودن یک ژن معین باعث می‌شود تا میگرن به‌وجود آید بنابراین، یافتن راهی برای فعال کردن این ژن می‌تواند به کنترل میگرن کمک کند.

 

 

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : شنبه ۱۳۹۲/۱۶/۰۹
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram