telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
اختلالات خواب و عوامل ایجاد کننده آن

اختلالات خواب و عوامل ایجاد کننده آن

اختلالات خواب و عوامل ایجاد کننده

خواب به دو بخش تقسیم بندی می شود: خواب با حرکت سریع چشم ها ۱(REM) و خواب بدون حرکت سریع چشم ها (Non-REM). خواب بدون حرکت سریع چشم ها دارای ۴ مرحله از سبکترین تا سنگین ترین می باشد. مرحله ۱ سبکترین و مرحله ۴ سنگین ترین خواب است.

در طول یک خواب نرمال، شما از این مراحل و انواع خواب گذر می کنید ولی زمانی که خواب متناوباً قطع شده و نمی تواند سیکل نرمال را طی کند، شما دچار احساس خستگی، کوفتگی، عدم تمرکز و توجه در بیداری می شوید. افراد خواب آلود در معرض خطرات جدی و حوادثی مانند تصادفات رانندگی می باشند.

اگر به سختی به خواب می روید، اگر خیلی زود از خواب بر می خیزید و یا هنگام بیدار شدن خسته و کسل بوده و در طول روز خواب آلود هستید، ممکن است دچار یکی از اختلالات زیر باشید:

۱- اختلال ريتم شبانه روزي:

بطور معمول افراد در هنگام شب می خوابند. در واقع یک تعامل نزدیک بین خواب طبیعی ما و ریتم بیداری وجود دارد که بوسیله یک ساعت درونی کنترل می گردد.

این ساعت در واقع یک قسمت کوچکی از هیپوتالاموس مغز به نام “هسته سوپراچیاسماتیک” است. این هسته درست در بالای اعصاب پشت چشم قرار دارد. نور و فعالیت بدنی این ساعت را متوقف کرده و باز می گرداند و می تواند آن را به جلو یا عقب ببرد. اختلالات وابسته به عملکرد این ساعت، به “اختلالات ریتم شبانه روزی” معروف است.

اختلال ریتم شبانه روزی شامل اختلال خواب در هنگام سفرهای طولانی بوسیله هواپیما، سندرم فاز خوابی با تاخیر (در این اختلال فرد خیلی دیر به خواب رفته و دیر بیدار می گردد) و سندرم فاز خوابی زود هنگام (در این اختلال فرد خیلی زود به خواب رفته و زود بیدار می گردد) می باشد.

۲- بیماری بی خوابی:

افرادی که دچار بیماری بی خوابی هستند مشکل به خواب رفتن دارند. یا ممکن است متناوباً در طول شب یا صبح زود از خواب بیدار شوند. بی خوابی بیماری است که بر روی فعالیت های روزانه فرد تاثیر می گذارد. این بیماری عوامل متعددی شامل استرس، عصبانیت، افسردگی، عادت به کم خوابی، اختلال ریتم شبانه روزی و مصرف بعضی از دارو ها دارد.

۳- خر و پف کردن:

خیلی از بزرگسالان خر و پف می کنند. هوای تنفسی از روی بافت های در حال استراحت گلو عبور کرده و باعث ایجاد صدا می گردد. خروپف به دلیل صدایی که ایجاد می کند یک اختلال خوابی محسوب می گردد. همچنین می تواند نشانه بیماری های جدی تری نظیر “ایست موقتی تنفس” باشد.

۴- ایست موقتی تنفس در هنگام خواب:

ایست موقتی تنفس در هنگام خواب زمانی اتفاق می افتد که راه هوایی بالایی بصورت کامل یا جزئی مسدود شده که باعث اختلال در تنفس و بیداری می گردد. این بیماری می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز شود. شواهد نشان می دهد که درمان نشدن این بیماری ممکن است سبب بیماری های دیگری نظیر فشار خون بالا، سکته و حمله قلبی گردد.

۵- حاملگی و خواب:

خانم ها اغلب تجربه بی خوابی و خواب آلودگی در طول روز را در سه ماهه اول و سوم حاملگی دارند. در سه ماهه اول حاملگی، دستشویی رفتن های متناوب و اختلالات صبحگاهی، باعث انقطاع خواب می گردد. در طول حاملگی، رویاها و ناراحتی های جسمی سبب جلوگیری از خواب عمیق می شوند. بعد از زایمان نیز تیمار نوزاد و “افسردگی پس از زایمان” می تواند سبب ایجاد اختلال در خواب گردد.

۶- حمله خواب:

حمله خواب یک اختلال مغزی است که سبب خواب آلودگی شدید در طول روز می گردد. این اختلال ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد ولی در بیشتر بیماران سابقه خانوادگی وجود ندارد. در واقع اغلب بیماران دچار حمله خواب نمی گردند بلکه معمولاً خواب آلودگی ثابتی را در طول روز تجربه می کنند.

۷- سندرم پاهای بی قرار:

در افرادی که دچار سندرم پاهای بی قرار هستند، یک ناراحتی در قسمت پا و نوک انگشتان در طول عصر و شب تجربه می شود. مبتلایان به جهت آسودگی موقت از این ناراحتی میل به تکان دادن پاها دارند. این امر باعث تاخیر در به خواب رفتن و آگاهی در طول خواب می گردد. سندرم پاهای بی قرار یک مشکل رایج در سنین میانسالی و پیری است.

۸- کابوس های شبانه:

کابوس هاس ترسناک شبانه از خواب با حرکت سریع چشم ها (REM) آغاز می گردند. عامل آن می تواند استرس، عصبانیت و بعضی از دارو ها باشد. اغلب دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد.

۹- کابوس های کودکانه و خوابگردی:

هر دو اختلال کابوس های کودکانه و خوابگردی از مرحله خواب بدون حرکت سریع چشم ها (Non-REM)  نشات گرفته و اغلب در سنین بین ۳ تا ۵ سالگی شیوع دارد. کودک با گریه و ناراحتی از خواب بیدار می شود ولی قادر به بیان ترس خود نیست. بعضی از اوقات کودکانِ دچار کابوس، تصویر وحشتناک را به خاطر می آورند ولی در اغلب موارد از به یادآوری ناتوانند.

خوابگردها می توانند فعالیت های گوناگونی را انجام دهند که بعضی از آنها بسیار خطرناکند، مانند خارج شدن از منزل.

اختلالات خواب

چه عواملی باعث اختلالات خواب می گردند؟

بیماری بی خوابی:

بی خوابی می تواند یک اختلال موقتی بوده و از یک عامل ساده نشات گرفته شده باشد، مانند سفر هوایی طولانی مدت. بی خوابی کوتاه مدت ممکن است در اثر بیماری، حوادث استرس زا، نوشیدن بیش از اندازه قهوه رخ دهد. بسیاری از دارو ها بی خوابی را به عنوان عوارض جانبی به همراه دارند.

بی خوابی طولانی مدت ممکن است در اثر استرس، افسردگی و عصبانیت بوجود آید. افراد می توانند ناراحتی های خود را به رختخواب وارد کنند. این ناراحتی ها سبب اختلال در خواب شده و باعث تشدید بی خوابی می گردد. این چرخه ممکن است سالیان متمادی طول بکشد.

اختلال ریتم شبانه روزی عامل مهمی است ولی کمتر از بی خوابی رایج است. افراد دارای سوء مصرف الکل و مواد مخدر اغلب از بی خوابی رنج می برند.

خروپف و ایست موقتی تنفس:

زمانی که به خواب می روید، بسیاری از ماهیچه ها نیز به خواب می روند. اگر ماهیچه های موجود در گلو بیش از اندازه شل شوند، ممکن است راه تنفس مسدود گردد و شما دچار خروپف شوید. بعضی اوقات خروپف می تواند در اثر آلرژی، آسم و انحرافات بینی اتفاق بیافتد.

در ابتدا تصور می شد که ایست موقتیِ تنفس یک اختلال در افراد پیر و چاق می باشد ولی اختلالات تنفسی در هنگام خواب می تواند در هر سن و جنسیتی اتفاق بیافتد. تقریباً ۳۰% از افراد دچار، چاق نیستند. محققین اکنون می دانند که انسداد مجاری تنفسی در بسیاری از افراد مبتلا به ایست موقتی تنفس، جزئی می باشد. اغلب افراد دارای گلوی کوچکتری از حالت نرمال هستند.

مصرف الکل در بیماران مبتلا به ایست موقتی تنفس، اوضاع را بغرنج تر می کند چرا که باعث شل تر شدن ماهیچه های تنفسی می گردد.

یک اختلال تنفسی نادر در هنگام خواب به نام “ایست تنفسی مرکزی” وجود دارد. این اختلال زمانی اتفاق می افتد که سیگنال ها از مغز به ماهیچه ها برای مدت زمان کوتاهی کاهش یافته یا متوقف  شود. در این اختلال فرد ممکن است دچار خروپف نگردد.

خواب و حاملگی:

خواب آلودگی در طول سه ماهه اول حاملگی در اثر تغییر سطح هورمون ها مانند پروژسترون ایجاد می گردد. با نزدیک شدن به پایان دوره حاملگی مشکلات خواب در زنان به دلیل افزایش اندازه شکم، بیشتر می شود. بعضی از مادران بدلیل هیجانات ناشی از حاملگی دچار اختلال در خواب بوده و بعضی دیگر دچار رویاهای شبانه اند.

اختلال قطع تنفس بخصوص اگر شدید باشد، باعث کاهش سطح اکسیژن خون شده که می تواند برای جنین خطرناک باشد.

حمله خواب:

دلیل ایجاد حمله خواب هنوز بدرستی روشن نیست. عوامل ژنتیکی و محیطی در این زمینه نقش ایفا می کنند. اگرچه اطلاعات در زمینه عوامل ژنتیکی بسیار محدود است ولی برخی از اختلالات عصبی می تواند از عوامل ایجاد کننده آن باشد.

سندرم پاهای بی قرار:

عوامل متعددی در ایجاد این سندرم دخالت دارند. این عوامل شامل: نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی، کمبود آهن و ویتامین، حاملگی و برخی از دارو ها مانند دارو های ضد افسردگی می باشند.

کابوس:

کابوس می تواند در اثر اتفاقات استرس زا بوجود آید. تب، بیماری، برخی از داروها و الکل می توانند عوامل دیگر باشند. کابوس های کودکانه در افراد بالغی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند نیز اتفاق می افتد.

فاکتور های موثر دیگر در خواب:

– سنین کودکی: نوزاد ها می توانند تا ۱۶ ساعت در روز بخوابند ولی اغلب آنها تا ۴ ماهگی بدون تغذیه شدن در طول شب نمی خوابند. بچه مدرسه ای ها ممکن است تا ۱۰ ساعت در روز بخوابند. خواب آنها می تواند در اثر عواملی مانند بیماری یا تب دچار اختلال گردد.

– سنین پیری: افراد ۶۰ سال به بالا ممکن است به عمیقی جوان تر ها نخوابند. اختلال تنفسی در هنگام خواب در این سنین بسیار رایج است.

– سبک زندگی: افرادی که قهوه، سیگار یا الکل می نوشند، بیشتر از سایر افراد دچار اختلال در خواب می گردند.

– داروها: برخی از دارو ها ممکن است سبب بی خوابی در افراد شده و برخی دیگر باعث خواب آلودگی در طول روز شوند.

– افسردگی و عصبیت

– نارسایی قلبی و مشکلات ریوی: بعضی از افراد دچار اشکال در خواب بدلیل قطع تنفسی هستند. این می تواند نشانه ای از نارسایی قلبی و مشکلات ریوی باشد.

 

۱- REM= Rapid Eye Movement

منبع: اپاني

بولور BOOLOOR.COMبولور

booloor.com

اطلاعات پست
نویسنده : saeedeh
تاریخ پست : جمعه ۱۳۹۲/۰۶/۰۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram