telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
آنتراکتیکا، آبشارهای خونین قطبی

آبشارهای خونین آنتراکتیکا در صفحه یخی تیلور از شهرت زیادی برخوردارند، ردی سرخ و خونین در میان سفیدی صفحه یخی این تصور را ایجاد می‌کند که صفحه یخ زخمی شده و درحال خونریزی است.

jill-mikucki
براساس گزارش لایو‌ساینس، محققان می‌گویند آهن موجود در آب این آبشارها که موجب اکسیده‌شدن مواد درون آب و ایجاد رنگ سرخ در آن می‌شوند،‌ از فرسایش سنگ‌های زیر صفحه یخی ایجاد می‌شوند، فرایندی که به واسطه فعالیت‌های میکروبی افزایش پیدا می‌کند.

 

آنتراکتیکا

محققان دانشگاه تنسی می‌گویند این رد سرخ در حقیقت نشانه‌ای از ناشناخته‌هایی است که در زیر لایه‌های یخی آنتراکتیکا پنهان شده‌اند.

وجود آب مایع و حیات در برخی از دریاچه‌های پنهان در زیر لایه‌های یخی قطب پدیده‌ای شناخته‌ شده‌است. اما آبشارهای خونین نشان از پدیده‌ای دیگر دارند، اینکه بافت زمین زیر لایه‌های یخی نیز حاوی آب مایع است و به احتمال زیاد حاوی فعالیت‌های شدید میکروبی است. احتمال دارد این آبشارها تنها نقاطی از آنتراکتیکا باشد که آب‌های زیرزمینی مجال خروج و سرازیر شدن به سطح زمین را دارند. این آبها هر ده سال چند بار و احتمالا به واسطه تغییر وزن صفحه‌یخی که بالای آنها قرار گرفته، بر سطح زمین جاری می‌شوند.

 

اکنون محققان دانشگاه تنسی در مطالعه‌ای جدید دریافته‌اند آب‌های زیرزمینی در این منطقه بسیار وسیع و فراوانند. محققان با استفاده از حسگری الکترومغناطیسی که به یک فروند هلیکوپتر وصل شده‌بود، از مقاومت‌های الکتریکی در مناطق بدون یخ دره تیلور تا محدوده شرقی آبشارهای خونین نقشه‌برداری کردند.

 

میزان مقاومت الکتریکی زمانی که آب درون خاک منجمد می‌شود، چندین درجه افزایش پیدا می‌کند، از این رو با جستجوی مناطقی که از میزان مقاومت الکتریکی پایینی برخوردار بودند، محققان توانستند میزان گستردگی سفره‌های آب زیرزمینی را در این منطقه تخمین بزنند. نتایج این نقشه‌برداری خبر از وجود پهنه‌های وسیعی از آب مایع در ۱۸۵ متری از سطح زمین می‌دهد که سفره‌های آبی به وجود آورده‌اند که تا پایین دره تیلور امتداد یافته و ظاهرا به درون دریای راس در اقیانوس جنوبی می‌ریزند.

 

دانشمندان معتقدند این سیستم آبی کشف شده، یکی از عجیب‌ترین سیستم‌های هیدرولوژیکی سیاره زمین است، زیرا به طور قطع منشا آن بارش باران یا ذوب شدن منابع برفی زمین نیست و در زیر لایه‌ای منجمد پنهان شده‌است. جاری شدن این آبها از طریق آبشارها قطبی و رنگین شدن این آب به واسطه ترکیب آن با ساختارهای میکروبی نشان از آن دارند که احتمال وجود ریزارگانیزم‌ها در این سفره‌های آب زیرزمینی بسیار زیاد است، جاندارانی که زندگی در محیطی به شدت سرد و تاریک را به زندگی بر سطح زمین ترجیح داده‌اند.

 

محققان می‌گویند درصورت وجود چنین ارگانیزم‌هایی، این میکروب‌ها با تجزیه سنگ‌های آهن‌دار سالانه بیش از ۱۷۰ میلیون کیلوگرم آهن را راهی آبهای اقیانوس می‌کنند.

 

آنتراکتیکا

آنتراکتیکا

آنتراکتیکا

همشهری آنلاین

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram