telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
عوامل / تفاوت و فواید گریه کردن

عوامل / تفاوت و فواید گریه کردن

گریه کردن

گريه کردن مي تواند علت هاي گوناگوني داشته باشد. از جمله:

1- نوزادان از گريه به عنوان ابزار بقا استفاده مي كنند. گريه كودكان يك وسيله ارتباطي با مادر بوده و از طريق آن طلب كمك مي كنند.

علل اصلي گريه نوزادان: گرسنگي، پوشك خيس و كثيف و يا نامناسب، نياز به نوازش و بغل کردن، دل پيچه ، سرما و گرماي شديد، كسالت و بي حوصلگي، استرس، محيط شلوغ، درد و جلب توجه مي باشد.

2- علل گريه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49درصد)، شادي و خوشي(21درصد)، خشم(10 درصد)، همدردي(7درصد)، اضطراب(5درصد) و ترس(4درصد) مي باشد.

3- انسان ها براي تحت تأثير قرار دادن ديگران و برانگيختن احساسات و ترحم آنها نيز متوسل به گريه مي شوند.

فوايد گريه كردن :

1- هنگامي كه دچار استرس هيجاني مي شويم، مغز و بدن ما شروع به توليد تركيبات شيميايي و هورمون هاي خاصي مي كند. گريه كردن كمك مي كند تا اين تركيبات شيميايي زائد كه نيازي به آنها نيست از بدن حذف گردند.

2- اشك هاي احساسي در واقع مواد سمي اي را كه در پي استرس هيجاني در خون تجمع مي يابند را از بدن دفع مي كند.

3-اشك هاي احساسي سطح منگنز بدن را كاهش مي دهند. اين ماده معدني بر روي خلق و خو تأثير مستقيم مي گذارد. غلظت منگنز اشك احساسي 30 برابر بيشتر از منگنز موجود در خون است.

5- گريه مانند ادرار و تعريق باعث حذف مواد سمي  و محصولات زائد بدن مي شود.

6- گريه يك مكانيسم رايگان، طبيعي و قدرتمند براي كنار آمدن با درد، استرس و اندوه مي باشد.

7- هورمون هايي كه پس از استرس در بدن انباشته مي شوند به حد سطح سمي رسيده و باعث تضعيف سيستم ايمني بدن و ديگر فرآيندهاي بيولوژيكي مي شوند. اشك هاي احساسي به عنوان دريچه اطمينان براي قلب عمل مي كنند.

گریه کردن

8- تركيباتي كه حين استرس در بدن تجمع مي يابد، با اشك خارج مي گردند. همين امر باعث كاهش استرس مي گردد. اين مواد شامل آندورفين(در كنترل درد مؤثر است)، پرولاكتين(در تنظيم توليد شير نقش دارد)، و آدرنوكورتيكوتروپين(يك نشانگر مهم استرس است)، مي باشند. سركوب گريه و اشك باعث افزايش استرس مي گردد.

9- نه تنها گريه باعث ارتقاي سطح سلامتي فرد مي شود، بلكه در افزايش حس تعلق در گروه نيز تأثير گذار بوده و موجب افزايش حضور و دخالت ديگران در تأمين رفاه فرد مي شود. اشك ريختن يك روش مؤثر در ايجاد ارتباط بوده و در برانگيختن حس همدردي و دلسوزي سريع تر ازهر ابزار ديگري عمل مي كند.

گريه به طور مؤثري بازگو كننده آن است كه شما در مورد يك دل نگراني خاص، صادق و بي ريا بوده و در كنار آمدن با آن مشكل مضطرب مي باشيد.

10- گريه عملي طبيعي، سالم و شفابخش است.

11- گريه در كاهش و جلوگيري از بيماري هاي مرتبط با استرس مؤثر مي باشد.

12- خنده و گريه دو ابزار كارآمد در كاهش استرس و رهايي ازاحساسات منفي مي باشند.

13- هنگامي كه گريه سركوب مي شود، هيجانات رها نمي شوند و خصايص شخصيتي مخرب همچون پرخاشگري بروز مي كنند.

14- به باور دانشمندان سركوب و امتناع از گريه، كار معقولي نيست. اما برخي افراد كه پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناكامي هاي كوچك فورا شروع به گريستن مي كنند، بايد به روانشناس مراجعه كنند، چرا كه معمولا علت اصلي اين نوع گريه ها اعتماد به نفس پايين و يا مشكلات رواني مزمن در فرد بوده و بايستي تحت درمان قرار گيرد.

15- انسان ها پس از گريه كردن، از لحاظ جسمي و رواني احساس بهتري پيدا مي كنند و در واقع سبك و خالي مي شوند.

16- گريه يك ابزار برقراري ارتباط است، يك زبان جهاني براي درخواست كمك و حمايت اجتماعي.

17- گريه به آزاد سازي آندورفين ها در جريان خون كمك مي كند. آندورفين ها تركيبات شيميايي اي هستند كه باعث بهبود خلق و خو و تسكين درد مي شوند.

تفاوت گریه در مردان و زنان

گریه کردن متحرک

– دختران و پسران تا قبل از بلوغ به یک میزان گریه می‌کنند، چرا که ترشح هورمون پرولاکتین که باعث تحریک تولید اشک می‌شود به یک میزان در هر دو جنس تولید می‌شود.

ـ پس از بلوغ میزان ترشح پرولاکتین که در تولید و تناوب گریه موثر است در زنان ۶۰ درصد بیشتر از مردان می‌شود.

– غدد اشکی مردان از لحاظ ساختاری متفاوت و کوچک‌تر از غدد اشکی زنان می‌باشد. شاید یکی از دلایل بیشتر گریه کردن زنان نیز همین مسئله باشد. مردان و زنان نمی‌توانند یکدیگر را بخاطر چگونه گریه کردنشان مورد سرزنش قرار دهند.

– یکی دیگر از علل بیشتر گریه کردن زنان باورهای فرهنگی می‌باشند، که اجتماع گریه کردن زنان را بیشتر مورد پذیرش قرار می‌دهد. مردان آرام، بدون صدا و با اندکی اشک گریه می‌کنند. به طوری که معمولاً کاسه چشمان آن‌ها از اشک پر می‌شود، اما بندرت اشک به گونه‌ها سرازیر می‌گردد.

– اما زنان معمولاً پر سرو صدا و با اشک‌های فراوان گریه می‌کنند.

بر اساس نتايج مطالعات جديد گريستن باعث افزايش انگيختگي در عملكرد بدن براي دفع تهديدهاي فيزيولوژيكي خواهد شد. براي اثبات اين نظريه محققان افزايش حساسيت پوست را در حين گريستن و بعد از آن و همچنين افزايش عمق تنفس در انسان را مثال مي‌زنند. زيرا اين دو پديده از نشانه‌هاي سلامتي بدن به شمار مي‌روند.

در حال حاضر دانشمندان فراواني در سر تا سر جهان مشغول مطالعه بر روي اين پديده طبيعي بوده تا بتوانند نشانه‌هاي علمي را براي درك منشا اصلي گريه، تأثيرات اجتماعي و شخصي گريستن و ارزش سلامتي آن به دست آورند كه اين تلاش جهاني مي‌تواند عمل گريستن را كه اكثر جوامع آن را نشانه ضعف در افراد مي‌دانند، به عملي مفيد و ضروري تبديل كند.

عوامل مختلف گریه كردن از نظر اسلام:

1- گاهی گریه نشانگر عجز و زبونی است مثل گریه‌ی شخص ناتوان، در برابر ظالم كه در این نوع از گریه، گریه کننده با گریه‌اش تقاضای دلسوزی از طرف ظالم را دارد. در احادیث این چنین گریه‏ای مورد تأیید نیست، و ما معتقدیم که: اشک کباب موجب طغیان آتش است.

2-  گاهی هم گریه بخاطر ترس از آینده تاریک و ابهام در آن است‏، چه اینکه گفته‏اند: گریه شمع از برای ماتم پروانه نیست صبح نزدیک است و در فکر شب تار خود است که این هم در احادیث و رفتار اسلامی جایی ندارد.

و اما گریه بر امام حسین(ع) نه این است و نه آن؛ بلکه گریه‏ای است که نمایانگر پیوند عاطفی با اهداف ابا عبدالله(ع) می‏باشد.
توضیح اینکه: انسانی که قلبش از سنگ نیست و عاطفه دارد؛ نمی‏تواند قطرات اشک را بر گونه بچه یتیمی ببیند که در هوای سرد برفی زمستان بخاطر نداشتن سرپناهی، گریه می‏کند. اگر در این مورد دلمان بسوزد؛حکایت از انسانیت ما دارد، حکایت از این دارد که از انسانیت بیگانه نیستیم و پیوندی با انسانیت داریم.
حال اگر کسی بر مظلومیت و ظلمی که بر ابا عبدالله رفته، گریه کند این حکایت می‌کند از اینکه من خود را از حسین (ع) و هدفش جدا نمی‏دانم و ظلم بر او و خاندانش را ظلم بر خود تلقی می‏کنم و محزون می‏شوم‏. انسانی که هیچگونه ارتباطی بین خود و شخص دیگر قائل نیست برای او دلسوزی هم ندارد.
به هر حال این گریه نوعی اعلام وفاداری به امام و اهدافش می‏باشد، آن هم پیوند عاطفی که یاد امام حسین(ع) را همیشه زنده نگه می‏دارد و خود می‏تواند انسان را متحرک کند و به هدف امام حسین(ع) نزدیک کند. گریه برای اهل بیت جدای از اینکه برکات معنوی و اثرات روحانی خاصی که دارد شامل دیگر اثرات هم هست.

1- در قدم اول گریه برای اهل بیت به خودی خود نوعی ابراز محبت و مودت هست. ما با سوگواری و اشکمان برای اهل بیت علیهم السلام عشق و محبت قلبیمان را به منصه ظهور می‌رسانیم. همان طور که تمام مسلمانان عالم می‌دانند مودت به اهل بیت علیهم السلام از دستورات الهی است كه در قرآن آمده:

قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى
بگو: من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى‏کنم جز دوست ‏داشتن نزدیکانم [= اهل بیتم‏]؛ در این آیه شریفه لفظ مودت آمده، حال برای روشن شدن معنای دقیق آیه و وجه استفاده آن باید تفاوت محبت با مودت مشخص شود. مودت هم معنی محبت است ما با اندکی تفاوت.

تفاوت مودت با محبت در این است که محبت شامل عشق و ارادت قلبی می شود اما مودت، محبت و عشق قلبی به اضافه ابراز و نشان دادن این محبت. لذا باید برای اهل بیت علاوه برداشتن محبت مکنون و مضمر آن را به ظهور نشاند و به دیگران این عشق زیبا و آسمانی را عیان کرد. پس گریه و اشک ما که برخواسته از ارادت و عشق ازلی و ابدی ما دلسوختگان است خود ابراز محبت و مودتی است که خداوند ما را ارشاد به این کار نموده است.

 

فَلْيَضْحَكُواْ قَلِيلًا وَ لْيَبْكُواْ كَثِيرًا جَزَاءَ  بِمَا كاَنُواْ يَكْسِبُون‏(82 توبه)  پس به سزاى آنچه كسب مى‏كردند بايد كم بخندند و بسيار بگريند

2-  گریه برای اهل بیت یک نوع پل ارتباط عاطفی بین ما و آن‌هاست. وقتی ما برای ایشان اشک می‌ریزیم یک ارتباط عاطفی و انس قلبی با اهل بیت (ع) به صورت قهری و جبری پیدا می‌کنیم. از آن طرف هر چه انسان در محبت اهل بیت (ع) پیش رود در ایمان به خدا پیش رفته است. چرا که دین چیزی غیر از محبت نیست و محبت اهل بیت محبت الله است.

امام باقر علیه السلام به یکی از اصحاب خود فرمودند:

آیا دین چیزی غیر از محبت است؟ آیا نمی‌بینی سخن خداوند : (بگو: اگر خدا را دوست می‌دارید، از من پیروى کنید! تا خدا (نیز شما را دوست بدارد؛ و گناهانتان را ببخشد؛ و خدا آمرزنده مهربان است.
به هر حال گریه بر امام حسین گریه بر شخص امام نیست بلکه گریه بر ظلمی است که بر مذهب و اسلام رفته است یا به عبارت دیگر گریه بر مظلومیت شجره طیبه‌ای است كه از آب زلال حیات بخش محروم شده و از تشنگی له‌له می‌زند و تنها راه ارتزاق آن قطرات اشك عاشقان است. به قولی می‌گویند در آزمایشات دانشمند ژاپنی قطره اشكی كه برای امام حسین ریخته می‌شود ساختمان ملكولی آن شبیه قطره خون است.

بولور

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۲/۲۲/۰۳
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram