telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
عسل و خواص بیشمار آن

عسل و خواص بیشمار آن

عسل,عسل طبیعی,خواص عسل,

.

کی از مواد غذایی که همه افراد در هر سنی میتوانند از آن استفاده کنند، عسل میباشد. عسل یک ماده غذایی است که میتواند به راحتی در رژیمهای غذایی چه برای لاغری و چه برای افزایش وزن گنجانده شود. همچنین یکی از بهترین قندها برای تولید انرژی در ورزشکاران میباشد. در این مقاله، شما خواننده عزیز، بیشتر با این ماده ارزشمند آشنا خواهید شد.

عَسَل که آن را به فارسی اَنگَبین یا انگُبین یا اَنگُوین گویند مایعی شیرین و گران‌رو است که زنبورعسل از شهد گل‌ها تولید می‌کند.

عسل به طور کلی یک ترکیب محلول در آب بسیار غلیظ قندی است. مهم‌ترین قندهای عسل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز است. در مجموع یک کیلوگرم عسل ۳۲۵۰ کالری حرارت و انر‍‍‍‍‍ژی دارد. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. تعدادی از ویتامین‌های اصلی هم در عسل وجود دارند اما مقدار آن‌ها قابل توجه نیست.عسل داراى ویتامینهاى «آ، ب، ث، د، کا، ا» مى باشد. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل متفاوت است و عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهمترین آن‌ها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.

بسیاری از پژوهشگران تأکید دارند که عسل حاوی عوامل قوی ضدمیکروب و نیز حاوی هورمون‌های نباتی و هورمون‌هایی از مشتقات استروژن است. مصرف عسل برای کودکان زیر دو سال به دلیل ایجاد سم بوتولینم، خطرناک است.

فواید عسل

ویژگی مهم عسل آن است که این مادهٔ طبیعی به شرط دوری از رطوبت، در مدت طولانی فاسد نمی‌شود. برای نگهداری بعضی مواد به دور از فساد هم از آن استفاده می‌شود مثلا شاه‌توت را با آن مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می‌کنند تا عسل به همه جای آن برسد و بدین طریق شاه‌توت تا یک سال فاسد نمی‌شود.دیگر آنکه این ماده فقط در صورتی ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد که بیش از ۶۰ درجه حرارت ببیند.

فواید دارویی و درمانی

در باب خواص درمانی عسل نکات بسیاری وجود دارد، از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

*عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می‌شود و در مسمومیت‌های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می‌سازد.

* سنگ‌های کلیه و مثانه را از بین می‌برد. برای این منظور عسل را با کندر باید مصرف کرد.

* عسل خواب آور است و به مبتلایان به بیماری کم خوابی توصیه می‌شود که قبل از خواب چند قاشق مرباخوری عسل میل کنند.

* برای رفع کم اشتهایی مفید است و کلاً جریان خون را در بدن بهبود می‌بخشد. از این رو به رشد عضلات کمک می‌کند، پس برای بچه‌های کم اشتها و افراد ورزشکار بسیار مفید است.

* عسل گرفتگی مویرگ‌ها را باز می‌کند و برای عروق بسیار مفید است. پس سالمندان اگر هر روز شربت عسل و لیموی تازه بنوشند، عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

* حتی موم عسل نیز خواص زیادی دارد و ماسک آن برای صورت، چین و چروک و فرورفتگی‌های پوست را می‌پوشاند و پوست را لطیف می‌کند.

* عسل به عنوان التیام دهنده زخم و نگهدارنده پوست مورد تأیید قرار گرفته است.

* عسل دارای اثرات ضد خونریزی با موفقیت ۸۸ درصد بوده که این عمل به همراه اثرات ضد میکروب نیز بوده است.

* افرادی که از عسل استفاده می‌کنند (روزانه ۷۰ گرم) به پوسیدگی دندان مبتلا نشده‌اند. علاوه بر اینکه عسل قندی طبیعی است، خاصیت ضد میکروبی آن نیز در پیشگیری از پوسیدگی مؤثر است و همچنین در رشد استخوان‌ها و درمان نرمی استخوان و تقویت لثه بسیار سودمند می‌باشد. اگر عسل با ذغال طبی مخلوط شود باعث سفیدی و براقی دندان‌ها می‌شود.

* مصرف عسل در کودکان می‌تواند باعث افزایش وزن آنها شده و حال عمومی کودک را بهبود بخشد، نیز نیاز کودک به ویتامین B۶ را پاسخ می‌گوید. البته به علت احتمال ایجاد واکنش‌های حساسیتی استفاده از عسل برای کودکان تا زیر ۲ سال ممنوع است.

*  در گذشته درمان زخم‌های کهنه و چرکی با عسل متداول بوده‌است، هم اکنون نیز این ماده برای درمان زخم‌های پوستی مزمن کاربرد دارد، رشد میکروب‌ها را متوقف کرده و پوست و اعصاب را تغذیه می‌نماید. عسل برای درمان زخم سپتیک از ساولون بهتر عمل کرده و در درمان عفونت‌های پوستی بهبود سریع‌تری نسبت به پماد آمپی‌سیلین نشان داده‌است، عسل ضد کاندیدا و تریکوفیتون منتاگروفیتیس است و در درمان عفونت‌های پوستی ناشی از این دو بسیار مؤثر است. نیز این ماده به علت ساز و کار رطوبت‌گیری خود، موجب کاهش ادم زخم شده، در تسریع فرایند التیام مفید است. وجود مادهٔ اینهیبین که خاصیت ضد باکتریایی دارد، احتمالاً از طریق از بین بردن باکتری‌های زخم‌های بستر موجب تسریع التیام آنها می‌شود.

* عسل به علت داشتن بعضی آنزیم‌ها به هضم غذا کمک می‌کند، مثل: لیپاز، آمیلاز، ساکاراز و…

* عسل از شدت هیپر اسیدیتهٔ معده می‌کاهد و می‌تواند در افراد مبتلا به ترش کردن یا رفلاکس مؤثر باشد، برای زخم معده و التهاب آن نیز مفید است. دستگاه گوارش را پاک می‌سازد و ضد اسهال است در تحقیقات ثابت شده اثر بسیار مفیدی بر عفونت‌های معده با هلیکو باکتر پیلوری دارد. از این رو ضد زخم معده و دستگاه گوارش است.

* از سایر مصارف درمانی عسل می‌توان به اثرات کمک درمانی در بیماری سل، التهاب ریه، آسم و ذات‌الریه اشاره کرد، همچنین می‌توان از اثرات کمکی آن در انواع زخم و التهاب‌های قرینه و سوزشهای چشم نام برد.

* عسل در درمان بیماری‌های زنان و زایمان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های اعصاب نقش به سزایی داشته‌است، نیز در درمان بیماری‌های خونی مفید بوده، گلبولهای قرمز و هموگلوبین را افزایش می‌دهد و خاصیت ضد خون ریزی دارد، از این رو می‌تواند نقص ویتامین ک بدن را جبران کند.

* عسل در درمان رماتیسم : تخم ترب سیاه و دانه‌های خشخاش سفید از هر کدام ۸ مثقال ساییده باهم وزن خود عسل مصفی (عسل بدون موم) مخلوط کرده و به موضع درد ببندید. این عمل باعث کاهش درد می‌شود و در صورت نیاز آن را تکرار کنید. خوردن عسل مصفی یک قاشق مربا خوری بعد از هر غذا برای تسکین دردهای رماتیسمی کهنه و مزمن بسیار نافع است.

فواید عسل در ورزش

ورزشکاران یونان باستان، برای شرکت در مسابقات المپیک، شربت عسل می‌نوشیدند و معتقد بودند که خستگی را زایل می‌کند، قسمت اعظم عسل شامل قندهای سادة گلوکز و فروکتوز می‌باشد که این دو قند، بدون نیاز به تجزیه و تبدیل، جذب خون شده و به سرعت در اختیار یاخته‌های بدن قرار می‌گیرند. یکی از تفاوت‌های عسل با قند معمولی در سرعت جذب و انرژی‌زایی آن است. بنابراین در مواردی که شخص نیاز به آمادگی برای شروع یک فعالیت ورزشی و یا تجدید سریع انرژی از دست‌رفته بدن داشته باشد، نوشیدن شربت عسل به‌جای شربت قند بسیار مؤثرتر خواهد بود. شربت قند حاوی ساکاروز و مالتوز است که از قندهای مرکب محسوب شده و هضم و جذب آنها کندتر از گلوکز و فروکتوز که قند ساده هستند، می‌باشد.

قندهای مرکب نیاز به فرآیند تبدیل به گلوکز برای جذب و استفاده در بدن دارند. بنابراین دیرهضم‌تر و کم بازده‌تر از عسل می‌باشند. عسل از لحاظ میزان و تنوع قند، بالاتر از همه کربوهیدرات‌ها می‌باشد و در آن قندهای ساده (گلوکز و فروکتوز)، دو قندی‌ها (ساکاروز و مالتوز) و قندهای پیچیده (دکستروز و لولوز) وجود دارند. قندهای گلوکز و فروکتوز در عسل به نسبت تقریباً مساوی وجود دارند. گلوکز به‌سرعت جذب بدن می‌شود و جذب فرکتوز با کمی تأخیر انجام می‌شود. مقادیر کم‌تری از ساکاروز و مالتوز نیز در عسل وجود دارد که دیرتر جذب می‌شوند. به همین دلیل پس از مصرف عسل، انرژی آن به تدریج و در سه مرحله وارد خون شده و به مصرف عضلات بدن می‌رسد. این خاصیت عسل موجب می‌شود که میزان قند خون به یک‌باره زیاد نشده و فرد دچار عارضه هیپوگلیسیمی نگردد. به این ترتیب عسل نوش‌دارویی مفید برای ورزشکاران و خصوصاً کوهنوردان می‌باشد.

ورزشکاران می‌توانند ۱۵ دقیقه قبل از شروع تمرین یا مسابقه و نیز در زمان استراحت بین راندها، یک لیوان شربت عسل بنوشند تا برای یک فعالیت عضلانی شدید، انرژی کافی داشته باشند. نوشیدن شربت عسل قبل از مسابقه و یا در حین آن، هیچ ممنوعیتی ندارد. بنابراین ورزشکارانی که نیاز به تأمین انرژی زیادی از طریق کربوهیدرات‌ها و گلیکوژن دارند، می‌توانند از این اکسیر شفابخش و معجزه الهی بهره کامل ببرند تا ضمن افزایش قدرت و استقامت در طول مسابقه، به سلامتی آنها هم لطمه نخورد.

عسل و خواص بیشمار آن

اطلاعات پست
نویسنده : Amin
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۶/۰۹
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram