telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
شیرخوارگی

شیرخوارگی

شیرخوارگی

زمان شروع غذاهای جامد

شیرخوار شما گرسنه تر از گذشته است و شما می خواهید بدانید چه زمانی می توان از غذاهای مازاد بر شیر مادر و یا فرمولاها و شیر خشک ها استفاده کرد .

در تمام کودکان سالم  ،4 تا 6 ماهگی سن پیشنهادی برای شروع غذاهای جامد است .

سن تنها یک معیار برای تعیین سطح آمادگی کودک برای شروع غذای جامد است .

همچنین سطح مهارت های حرکتی و سطح رشد جسمانی کودک نیز می توانند در تعیین زمان آمادگی کودک برای شروع غذاهای جامد کمک کننده باشند.

پیش از شروع غذای جامد، کودک شما بایستی توانایی بالا نگه داشتن سر خود را داشته باشد. به علاوه کودک نباید مبتلا به رفلاکس باشد چراکه رفلاکس منجر به بیرون انداختن مواد غذایی به جز مایعات از مسیر دهان می شود . در صورت عدم ابتلای کودک به چنین نارسایی ، کودک راحت تر پذیرای قاشق های غذا خواهد بود.

شروع غذا خوردن

چه چیزی به عنوان اولین غذای کودک در منوی غذایی او قرار می گیرد؟ آیا معتقدید پوره گوشت مناسب است؟

برنج و غلات به عنوان اولین غذای مرسوم و ایمن محسوب می شوند ، ولیکن اکثر کودکان می توانند انواع متنوعی از غذاها از جمله پوره گوشت را تحمل کنند .

گاهی اوقات گوشت به نوزادان بزرگتر احتصاص داده می شود ولیکن دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد .

هیچ مدرک علمی دال بر تایید معرفی کردن غذاها به کودک با یک ترتیب خاص وجود ندارد ترتیبی مانند برنج، سبزیجات ، میوه ها و نهایتاً گوشت.

پوره گوشت هایی مانند گوشت گاو و بره ، آهن را در شکلی با قابلیت جذب بالا برای بدن کودک فراهم می کند . آهن برای رشد و تکامل مغزی ضروری بوده و اکسیژن را برای سلول های بدن حمل می کند . آکادمی بیماری های کودکان آمریکا(AAP)، بیان داشته است که نوزادان در گروه افراد تحت تاثیر کمبود آهن قرار دارند . غلات غنی شده با آهن انتخاب مناسب دیگری برای کودک هستند.  

در حقیقت APPتوصیه کرده است که -در شروع سن  4ماهگی- نوزادان تغذیه شونده با شیر مادر(به شکلی که بیش از نیمی از غذای روزانه شان شیر مادر باشد)که از مواد غذایی تکمیلی حاوی آهن استفاده نمی کنند ، بایستی روزانه از مکمل آهن به مقدار 1 میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن دریافت کنند.

چه میزان کافی است؟

هفته های آغازین خوردن غذاهای جامد بیشتر حول محور آشنایی کودک به غذاخوردن با قاشق می چرخد تا تامین مواد مغذی مورد نیاز او. درواقع کودک در این دوره درحال یاد گرفتن نگه داشتن غذا در دهان، به عقب راندن آن و نهایتاً بلعیدن آن است.

آن چیزی که از کودک انتظار می رود این است که تنها یک یا دو قاشق چای خوری در حالت نشسته در طول هفته اول دریافت کند.

زمانیکه کودک شما شروع به دریافت غذای جامد می کند ، همچنان اعظم نیاز تغذیه ای خود را از شیر مادر یا فرمولای نوزادان دریافت می کند بنابراین او غذای زیادی نخواهد خورد.

شیرخواران بزرگتر سعی می کنند خودشان غذا بخورند که البته با شلوغی و کثیف کاری هم همراه است ولیکن به تنهایی غذا خوردن آنها منجر به پیشرفت رشد حرکتی شان می شود . زمانیکه به سن 1 سالگی نزدیک می شود ، آب ، شیر و یا فرمولای کودک خود را در فنجان به او بدهید تا بدین ترتیب به ارتقا مهارت های غذاخوردنش کمک شود.

زمان به راه افتادن کودک

 بعد از یک سالگی اکثر کودکان نیازی به فرمولا برای داشتن یک تغذیه خوب ندارند ولیکن شما می توانید تا هر زمان که خودتان و کودکتان می خواهید به تغذیه از طریق شیر مادر ادامه دهید .چنانچه تاکنون از شیشه شیر استفاده می شده است حال زمان کنار گذاشتن آن است کودکان می توانند شیر پرچرب گاو و یا شیر سویا غنی شده را از طریق لیوان و فنجان دریافت کنند .

به جز شیرهایی که چربی آنها کاهش یافته است ، کودکتان می تواند تقریباً هر نوع غذایی را بعد از یک سالگی بخورد البته در اشکالی که برای او بی خطر باشند مانند اشکال پوره شده یا کاملاً خرد شده. سابقه خانوادگی آلرژی ها، برخی مواد غذایی خاص را برای برخی کودکان محدود می سازد . با متخصص اطفال خود در رابطه با نیاز های خاص کودک خود مشورت کنید .

 کودکان در غذاخوردن دمدمی مزاج هستند؛ جهش های رشد، دندان درد ها و بیماری ها منجر به عدم ثبات و ناپایداری در مصرف غذایی آنها می شوند. بنابراین در رابطه با شرایط محیطی و تغییرات جدید جسمانی آنها صبور باشید. بسیاری اوقات کودکان به یادگیری وضعیت نشسته ویا آموختن یک لغت جدید تمایل و علاقه بیشتری نشان می دهند تا غذا خوردن. یک چیز واضح است : کودکان تنها زمانی غذا می خورند که گرسنه باشند.

منبع:webmd 2012

 

اطلاعات پست
نویسنده : saeedeh
تاریخ پست : جمعه ۱۳۹۱/۲۵/۱۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram