telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
تغذیه کودکان

تغذیه کودکان

تغذيه در كودكي

وقتی که کودک به سن 2 سالگی می رسد، می تواند همانند دیگر اعضای خانواده غذا بخورد .

خوب است که کودک چیزی را بخورد که خانواده می خورد اما بایستی آن غذا سالم تهیه شده باشد .

 

به کودک خود وعده های غذایی حاوی انواع مواد غذایی سالم را پیشنهاد کنید ، غلات کامل ، پروتئین بدون چربی ،لبنیات کم چرب، میوه ها و سبزیجات ؛ مواد غذایی را به خوبی خرد کنید تا کودک قادر به جویدن و بلعیدن بی خطر آنها باشد . اکنون فقط خارج کردن برخی چربی ها از برنامه غذایی کودک است ؛ استفاده از لبنیات کم چرب یک راه آسان این کار است .

چربی به طور ذاتی بد نیست . فقط این که کودکان در این رنج سنی به میزان کالری زیادی نیاز ندارند.

دریافت یک رژیم غذایی متعادل برای کودک حاوی حداقل چربی اشباع شده (که بیشتر در غذاهای چرب حیوانی یافت می شود) و چربی هیدروژنه (در غذاهای فرایند شده ) منجر به شکل گیری عادات غذایی سالم در جهت پیشگیری از بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی ، دیابت و سرطان در آینده خواهد شد .

به طور کلی کودکان بزرگتر در برابر غذاهای جدید مقاومت نشان می دهند از جمله گوشت ، میوه ها و سبزیجات. بنابراین شما در مسیر تهیه غذاهای یکنواخت می افتید . به کودک خود اجازه بدهید که با غذای جدید در حد یک یا دو قاشق چای خوری در کنار غذای مورد علاقه اش آشنا شود. از توجه کردن به آن غذای جدید اجتناب کنید .چنانچه در بار اول موفق نشدید ،پشتکار داشته و ادامه دهید .

تحقیقی نشان داده است که قبل از امتحان کردن غذای جدید توسط کودک، 20 بار در معرض قرار گیری با آن غذا انجام گرفته است.

 

تغذیه کودکان سنین مدرسه

چگونگی تغذیه کودک در این سن تعیین کننده عادات غذاخورن او برای مادام العمر خواهد بود. دوستان جدید و فعالیت های جدید دید کودک سنین دبستان را نسبت به غذا تغییر می دهد. اما همچنان این والدین هستند که باید تغذیه سالم متناسب با رشد و پیشرفت کودک را برایش فراهم سازند.

در این قسمت توصیه های متخصصین دال بر چگونگی انجام این امر و نیز ایجاد بستر یادگیری عادات غذایی سالم برای طول زندگی کودک بیان شده است .

 

قوانین خانوادگی

در این سنین کودک زمان بیشتری را نسبت به گذشته بیرون از خانه سپری می کند به عنوان مثال با مدرسه ، دوستان و فعایت های جدید . معلمان ، مربی ها و دوستان نیز ترجیحات غاذیی کودک را تحت تاثیر قرار می دهند. بسیاری از عادات غذایی مادام العمر بین سالهای 6تا12 سال شکل می گیرند . بنابراین  بایستی والدین در طول این سالها همان رفتارهای غذایی مطابق با عادات غذایی سالم را پیاده کنند و سعی کنند امکان ورزشی را فراهم کنند که دوست دارند فرزندشان در زندگی آینده خود به آن بپردازد .

در این سن هدایت کردن کودک از طریق الگو یا نمونه بودن بسیار حائز اهمیت است. به جای اصرار ورزیدن به کودک مبنی بر تمام کردن بروکلی یا لیوان شیرش ، نشان دهید که خودتان از خوردن این غذاها لذت می برید . سر میز غذا به جای قدرت طلب بودن ، خودتان عمل کننده و مقتدر باشید.

میز را با توجه به رعایت تغذیه سالم بچینید

در وعده های غذایی از مواد غذایی غنی از مواد مغذی استفاده کنید مانند غلات کامل، لبنیات بدون چربی یا کم چرب ، پروتئین بدون چربی ، میوه ها و سبزیجات . میان وعده ها نیز بایستی کالری و مواد مغذی مورد نیاز کودک برای یادگیری و بازی کردن او را فراهم سازند .

چگونه می توان متوجه شد که کودک به اندازه کافی از غذاهای سالم دریافت می کند ؟

سروینگ ها و واحدهای تغذیه ای بسته به سن ، جنس  ،و سطح فعالیت بدنی متفاوت می باشند . مثال های زیر توضیح دهنده تفاوت نیازهای کودکان سنین مدرسه می باشند :

 • دختر 6 ساله ای که روزانه کمتر از 30 دقیق فعالیت بدنی دارد ، واحدهای زیر برای هر روز نیاز دارد :
 • 113 گرم از گروه غلات
 • یک و نیم لیوان از گروه سبزیجات
 • 1 لیوان از گروه میوه ها
 • دو و نیم لیوان از گروه لبنیات
 • 85 گرم از گروه غذاهای پروتئینی
 • 4 قاشق چایخوری از روغن ها

 

 • پسر 11 ساله فعال با داشتن روزانه 30 تا 60 دقیقه  فعالیت بدنی ، به واحدهای زیر برای هر روز نیاز دارد :
 • 170 گرم از گروه غلات
 • دو و نیم لیوان از گروه سبزیجات
 • 2 لیوان از گروه میوه ها
 • 3 لیوان از گروه لبنیات
 • 155 گرم از گروه غذاهای پروتئینی
 • 6 قاشق چایخوری از روغن ها

از بابت صبحانه اطمینان حاصل کنید

صبح ها می توانند بی نظم و آشفته باشند و امکان نخوردن صبحانه و از دست دادن این وعده مهم وجود دارد . کودکانی که صبحانه می خوردند اغلب مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنند . معمولاً آن دسته از افرادی که صبحانه را حذف می کنند فرصتی برای جبران وعده صبحانه به دست نمی آورند.

چیزی که برای صبحانه در نظر گرفته می شود بسیار حائز اهمیت است . غلات ( به ویژه نوع کامل و سبوس دار آن)همراه با شیر و میوه یک وعده سریع را فراهم میکند که در عین حال رشته ای از مواد مغذی را تامین می کند از جمله کربوهیدرات، فیبر ،کلسیم ، آهن ، اسید فولیک و روی.

همچنین غلات می تواند در جهت سایز دورکمر و سلامت قلب نیز مفید باشد. در مطالعه ای که در سال 2009 در مجله انجمن رژیم شناسان آمریکا به چاپ رسیده است 660 پسر و دختر سنین 8تا10 سال با میانگین سنی 5/7 سال تحت پیگیری قرار گرفتند و ارتباط معناداری بین دریافت غلات با وزن سالم تر بدن و سطوح پایین تر کلسترول تام ،LDL(کلسترول بد) و تری گلیسرید (چربی خون) دیده شد .

اطلاعات پست
نویسنده : saeedeh
تاریخ پست : جمعه ۱۳۹۱/۲۵/۱۲
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram