telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
آسیب های موبایل به ستون فقرات /قرار دادن بدن در وضعیت سالم

بولور؛ محققان می گویند که خم کردن سر برای استفاده از تلفن همراه ممکن است به مرور زمان باعث بروز آسیب در گردن، ستون فقرات و نخاع می شود.

 

آنها شیوع درد و ناراحتی‌های گردن را که نتیجه خم کردن طولانی سر برای استفاده از موبایل و تبلت و وسایل مشابه است، گردن پیامکی (Text neck) لقب داده‌اند.
پژوهشگران در مرکز بازتوانی جراحی نخاع نیویورک، با شبیه سازی کامپیوتری سر و گردن، به تاثیر خم شدن سر بر گردن پرداختند و دریافتند هر چه سر بیشتر به جلو خم شود، فشار بر گردن و شانه بیشتر است.

آسیب های موبایل به ستون فقرات /قرار دادن بدن در وضعیت سالم

موبایل,آسیب

 
پانزده درجه: ۱۲.۲۴ کیلوگرم، سی درجه: ۱۸ کیلوگرم، چهل و پنج درجه: ۲۲.۲۲ کیلوگرم، شصت درجه: ۲۷.۲۱ کیلوگرم

این بررسی نشان داد که خم کردن سر برای زدن پیامک باعث افزایش فشار بر ماهیچه ها و رباط‌های گردن می‌شود و به مرور زمان درد و مشکلات دیگر ایجاد می کند.
سر انسان به طور طبیعی بین ۴.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم وزن دارد. اما با تغییر زاویه سر و خم کردن آن به سمت جلو این وزن، یا به عبارت دیگر فشاری که به گردن وارد می شود افزایش پیدا می کند.

 
یکی از شایعترین علل درد گردن فشاری است که به علت وضعیت نامناسب سر و شانه به ماهیچه ها و رباط های گردن وارد می‌شود.
زندگی ساکن و کم تحرک و گذراندن ساعت های طولانی جلوی کامپیوتر هم باعث افزایش شیوع این مشکل شده است.

 

موبایل,آسیب

 
جلو دادن چانه معمولا محصول پایین بودن صندلی یا بالا بودن صفحه کامپیوتر یا تلویزیون است. برای اصلاح این وضعیت، چانه را به عقب بکشید، شانه را عقب بدهید و قوس پایین کمر را دوباره برقرار کنید

 

 

برای اینکه سر در وضعیت سالم قرار داشته باشد، گوش ها باید در راستای شانه باشند و سینه به جلو و شانه ها به عقب کشیده شده باشند.
با از بین رفتن قوس طبیعی گردن، احتمال پارگی، تخریب و فشار و فرسودگی در ساختارهای گردن زیاد می شود و ممکن است سردرد، گردن درد، دست درد و اختلال حس ایجاد شود.

 

 

 

محققان می‌گویند که این روزها هر فرد به طور متوسط حدود دو تا چهار ساعت در روز (سالی هفتصد تا ۱۴۰۰ ساعت) سر را برای استفاده از موبایل یا وسایل دیگر به جلو خم می کند، از این رو نمی‌توان تاثیر آن را بر روی گردن و شانه‌ها نادیده گرفت.

 
شاید پرهیز از این کار در زندگی امروزی چندان میسر نباشد، اما آگاهی از اینکه باید تا حد ممکن از خم کردن سر و زیر فشار گذاشتن گردن خودداری شود ممکن است به کاهش عوارض گردن و شانه کمک کند.

 
سامی مارگو، از انجمن فیزیوتراپی بریتانیا می گوید: “مردم امور زندگی خود را با پیامک پیش می برند اما از این غافل می شوند که باید به خود استراحت هم بدهند.”

 

“وقتی که چانه خود را به سینه می چسبانید تمام ساختار گردن و شانه را زیر فشار قرار می دهید.”
“این کار به مرور زمان و در کنار زندگی کم تحرک و ساکن، می تواند عواقب جدی در پی داشته باشد.”
توصیه‌های نظام بهداشت و درمان بریتانیا برای قرار دادن بدن در وضعیت سالم

 

موبایل,آسیب

 
این وضعیت فشار زیادی به کمر وارد می‌کند. صاف بنشینید.

موبایل,آسیب

 
نگهداشتن گوشی تلفن به صورت فشار زیادی به گردن، پشت و شانه وارد می کند.

موبایل,آسیب

 
قوز کردن ناخوادآگاه یکی از عوارض کار طولانی با کامپیوتر و موبایل است

موبایل,آسیب

 
عقب دادن باسن باعث قوسی بیش از اندازه کمر و کمردرد می‌شود. کفش پاشنه بلند و چاقی یا حاملگی هم این حالت را ایجاد می‌کنند. وضعیت سالم در عکس سمت راست نشان داده شده است

موبایل,آسیب

 
کمر باید بطور طبیعی قوس داشته باشد و صاف شدن این قوس می تواند محصول نشستن طولانی باشد. کمر صاف باعث خم شدن گردن و شانه به جلو می شود

موبایل,آسیب

 
انداختن تمام وزن بدن روی یک پا ممکن است در ایستادن طولانی راحت باشد اما باید تا حد ممکن از آن پرهیز کرد و وزن بدن را بطور یکسان روی هر دو پا انداخت

موبایل,آسیب

آسیب های موبایل به ستون فقرات /قرار دادن بدن در وضعیت سالم

 
وقتی راست و در حالت راحت می ایستید، نباید پشت دستهایتان رو به جلو قرار بگیرد. جلوآمدگی شانه‌ها که محصول بد نشستن و بد ایستادن است، به گردن و شانه‌ها و قفسه سینه فشار می آورد

موبایل,آسیب

 
انداختن پا روی پا ممکن است رحت باشد اما وضعیتی نامناسب است و به کمر فشار وارد می کند

موبایل,آسیب

 
اگر وقتی با کیف جلوی آینه می ایستید شانه‌های‌ شما در یک خط مستقیم قرار نمی‌گیرد و یکی بالاتر است، یعنی کیف شما وضعیت نامناسبی ایجاد کرده است. انداختن کیف سنگین روی شانه، یا روی آرنج خم باعث فشار به شانه ها و کمر می شود. از حمل کیف بخصوص کیف سنگین حتی الامکان پرهیز کنید. کیف روی دوش بهتر است دو بند داشته باشد تا وزن آن روی هر دو شانه تقسیم شود. در غیر این صورت آن را مرتب جابجا کنید.

آسیب های موبایل به ستون فقرات

منبع:BBC

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۵/۰۹
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram