telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
طرز تهيه سس مايونز

 تهيه سس مايونز

سس  مايونز

سس مایونز

مواد لازم :

تخم مرغ: 2 عدد

روغن مايع: 1ليوان

نمك:1 قاشق چاي خوري

فلفل سفيد: 2/1 قاشق چاي خوري

خردل: 1قاشق چاي خوري

سركه: 3 قاشق غذا خوري

 

طرز تهيه سس مايونز :

ابتدا زرده تخم مرغ را از سفيده جدا کرده داخل ظرفي با هم زن خوب هم مي زنيم و بعد کم کم روغن مايع را اضافه نموده تا زماني که سس غليظ و سفت شود و بعد سرکه سفيد ، نمک و فلفل سفيد و خردل به اين سس اضافه نموده خوب هم مي زنيم و مجددا روغن را اضافه کرده دوباره هم مي زنيم تا سفت شود.

 سس مایونز

سس مایونز ترکیبی از روغن، زرده تخم مرغ، سرکه، آبلیمو و سایر چاشنی هاست. در ۱۰۰ گرم آن ۷۲۰ کالری و در یک قاشق غذاخوری آن ۱۱۰ کالری انرژی نهفته است. یک قاشق آن از نظر کلسترول مشکل ساز نیست، ولی افراط در مصرف آن می تواند اضافه وزن، افزایش چربی خون و بیماری های عروقی ایجاد کند.

امروزه در صنعت به منظور کاهش چربی مایونز، سس های رژیمی تولید می شود. این سس ها اغلب دارای پایه نشاسته، ژل یا سایر ترکیباتی هستند که بافت محصول را به سس مایونز نزدیک می کند.

هر قاشق غذاخوری این سس ها فاقد کلسترول و تنها حاوی ۱۸ کالری انرژی است. البته بهتر است بدانید در برخی سس های رژیمی، مواد نشاسته ای خود می توانند برای افراد مبتلا به بیماری های مختلف دردسرساز باشند. بنابراین محصولات رژیمی باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

 

نحوه نگهداری و مصرف :
سس های سرد در صورتیکه در یخچال نگهداری شوند به مدت 6 ماه قابل نگهداری هستند در صورتیکه همه سس یکجا مصرف نمی شود بایستی از قاشق تمیز و خشک برای برداشتن آن استفاده کرده و سپس درب ظرف را محکم بسته و در یخچال نگهداری شود . مصرف آن نیز ممکن است به همین صورتی که خریدداری می شود و یا مخلوط با یکسری مواد مثل آب لیمو ، شکر و یا مقدار کمی ماست صورت گیرد .

هشدارها و مخاطرات:
از آنجائیکه سس مایونز دارای حداقل 66 درصد روغن می باشد برای افرادی که چاق هستند و یا دارای بیماریهای نظیر چربی بالا و بیماریهای قلبی و عروقی هستند توصیه نمی شود و این افراد می توانند از سس مایونز کم چرب استفاده نموده و یا آن مقدار سس مایونز که پزشک آنها توصیه می کند مصرف نمایند . ضمناً سس مایونزی که در آن پراکسید بالا رفته باشد ممکن است ایجاد سرطان نماید.

نوع و نحوه تشخیص فساد ظاهری:

در سس مایونز ممکن است سه نوع فساد رخ دهد:

1- فساد میکروبی همراه با بادکردگی ظرف محتوی سس ( بجز شیشه ) و یا ترش شدن آن و یا هر دوی آنها می باشد .

2- فساد شیمیایی : در صورتیکه سس مایونز در هوای آزاد قرار گیرد روغن مایع موجود در آن اکسیده شده و مقدار زیادی پراکسید در آن تشکیل می گردد که باعث ایجاد بوی ماهی در سس می گردد .پراکسید در صورتیکه به مقدار زیاد وارد بدن می شود باعث ایجاد سرطان می شود .

3- گاهی اوقات نیزسس مایونز بدلیل اشکالات تولید دوفاز می گردد و فاز روغن آن جدا می گردد که این فساد فیزیکی محسوب می گردد .

بولور BOOLOOR.COM  بولور

اطلاعات پست
نویسنده : saeedeh
تاریخ پست : جمعه ۱۳۹۲/۱۰/۰۳
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram