telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
آشنایی با شیخ هارون گروگان گیر حادثه سیدنی استرالیا

شیخ هارون ،گروگان گیر حادثه سیدنی استرالیا که بود؟

ویکی پدیا: شیخ هارون مونس (۱۳۴۳ بروجرد – ۱۳۹۳ سیدنی) با نام قبلی محمدحسن منطقی بروجردی عامل اصلی حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ بود که در جریان گروگان گیری به‌دست پلیس کشته شد.

شیخ هارون

شیخ هارون در ابتدا دانشجوی دانشگاه امام صادق بود و مقطع کارشناسی و نیز مقطع کارشناسی ارشد را به صورت نیمه‌کاره در این دانشگاه گذراند و همسر اول او نیز دختر یکی از معونان این دانشگاه است.
او شاعر هم بود و مجموعه شعر او «درون و برون» نام دارد که در برخی کتابخانه‌های ایران و دیگر کشورها از جمله امریکا و استرالیا در دسترس است و از طریق آمازون نیز به فروش می‌رسد.

 

وی به‌دلیل اختلاس ۲۰۰ هزار دلاری در یک آژانس مسافرتی در سال ۱۹۹۶ از ایران به استرالیا پناهنده شده بود و با اقداماتی همچون زنجیر کردن خود به پل سیدنی و … موفق به کسب پناهندگی از استرالیا گردید. دولت استرالیا حاضر به تحویل وی به ایران نشد.

شیخ هارون

وی در مصاحبه با رادیو ABC استرالیا در سال ۲۰۰۱ خود را از مخالفان حکومت جمهوی اسلامی معرفی کرده و مدعی شد که به‌دلیل انتقاد از وزارت اطلاعات ایران دستگیر شده بوده.
او که قبلاً لباس روحانیت شیعه به تن و حتی خود را آیت‌الله معرفی می‌کرد، روز ۲۷ آبان (کمتر از یک ماه قبل از حمله‌تروریستی‌اش) در وبسایتی که منسوب به اوست نوشته‌ای منتشر کرد که حاوی حمایت او از داعش بود. حدود دو هفته بعد از آن نیز در وب سایتش نوشت که دیگر شیعه نیست. وی نوشته بود که «قبلاً رافضی بودم، اما دیگر نیستم. اکنون الحمدلله مسلمانم»

 

 

وی در استرالیا ادعای شفا دادن نیز داشت و در این ارتباط به تجاوز به زنان و کودکان متهم بود. گفته شده است که وی از اختلالات روانی رنج می‌برده است. دولت ایران پس از کلاهبرداری و فرار وی به استرالیا در سال ۱۳۷۹ خواستار بازگرداندن وی به ایران شده بود اما دولت استرالیا اعلام کرد که چون قرارداد استرداد مجرمان با ایران ندارد امکان بازگرداندن وی نیست.
دولت ایران اعلام کرده است که بارها به دولت استرالیا پیرامون این فرد و ابتلای وی به بیماری روانی هشدار داده بود که از سوی دولت استرالیا نادیده گرفته شد. یک مقام آگاه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته که وی در ایران نیز متهم به قتل بوده است. دولت استرالیا در حالی به این فرد با چنین سوابقی پناهندگی سیاسی اعطا کرده بود که منصور لقایی رییس مرکز اسلامی امام حسین سیدنی را با وجود اعتراض محافل مسلمان و مسیحی اخراج کرده بود.
رهبران شیعه استرالیا نیز بارها ادعاهای وی مبنی بر روحانی بودن را شرم آور خوانده و تکذیب کرده بودند اما او با لباس روحانیت در مجامع مختلف حضور می یافت.

 

شیخ هارون

 

خانواده:

وی در ایران با زهرا مباشری ازدواج کرده و با طلاق دادن وی همزمان با اختلاس ایران را به قصد مالزی و سپس استرالیا ترک می‌کند. مقامات ایران گفته‌اند در ایران به قتل نیز متهم بوده است. پس از ورود به استرالیا در سال ۱۳۷۵ و دریافت پناهدگی در سال ۱۳۸۰ با زن دیگری که دارای دو فرزند بوده است بنام Noleen Hayson Pal ازدواج می‌کند. جسد این زن در حالیکه با ضربات چاقو به قتل رسیده و آتش زده بود در سال ۲۰۱۳ در سیدنی یافت شد. هارون مونس و زن دیگری که همسر بعدی وی بود Amirah Droudis، به این قتل متهم شدند.

 

 

 

کلاهبرداری در ایران و فرار به مالزی
او قبل از پناهندگی به استرالیا مدیر یک آژانس مسافرتی در ایران بود و قبل از ترک ایران، دویست هزار دلار از مشتریان آژانس کلاهبرداری کرد. همچنین عکسی از همسر دوم (زهرا مباشری، دختر حبیب‌الله مباشری معاون دانشگاه امام صادق) او در استرالیا و در کنار کامران دانشجو منتشر شده است.

 

شیخ هارون

پناهندگی به استرالیا
وی در سال ۱۹۹۶ از ایران به مالزی و سپس استرالیا عزیمت کرده است. وی با فعالیت سیاسی علیه جمهوری اسلامی در قالب روحانی شیعه و اقداماتی همچون زنجیر کردن خود به پل سیدنی و چادر زدن در مقابل پارلمان نیو ساوت ولز و ادعای اینکه دولت ایران خانواده او را گروگان گرفته تا وی را بازگرداند توانست در سال ۲۰۰۱ از دولت استرالیا پناهندگی سیاسی دریافت کند. قوانین ایران تابعیت دوگانه را نمی‌پذیرد و وی پس از تحصیل تابعیت استرالیایی غیر ایرانی محسوب می‌شود.

 

 

محکومیت برای ارسال نامه‌های توهین‌آمیز
شیخ هارون پیش از این یک بار توسط پلیس استرالیا بازداشت شده بود، چرا که پیام‌هایی حاوی کلمات تند و خشونت‌آمیز به خانوادهٔ هفت سرباز استرالیایی که در افغانستان کشته شده‌اند ارسال کرده بود. شیخ هارون در پیامی به خانوادهٔ یکی از کماندوهای کشته‌شده در افغانستان نوشته که من متاسفم از اینکه شما فرزندتان را از دست دادید ولی متاسف نیستم که قاتل شهروندان بی گناه اکنون مرده است. هارون خود این اتهام را رد کرده است در حالیکه نخست وزیر استرالیا گفته اگر صحت اتهامات وارده اثبات شود باید گفت وی مرتکب عملی شرورانه و بزدلانه شده است.
وی مدعی بود که در زندان‌های استرالیا با خوراندن ادرار شکنجه شده است.

 

 

اتهام دست داشتن در قتل همسر پیشین
شیخ هارون همچنین مظنون به دست داشتن در قتل همسر سابقش بوده و در رابطه با این پرونده در زمان این گروگانگیری به قید وثیقه آزاد بوده است. به نوشته رسانه‌های استرالیا، مقامات به شریک زندگی شیخ هارون که امیره درودیس نام دارد و ۳۴ ساله است، مظنون هستند که نولین هایسون پل، ۳۰ ساله و مادر دو فرزند را کشته است. خانم پل در آوریل سال گذشته در آپارتمانش در سیدنی با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده بود و سپس جسدش به آتش کشیده شده بود. به گزارش رسانه‌ها، او که همسر پیشین شیخ هارون بود در آن زمان بر سر حضانت فرزندان با او دعوای سخت حقوقی داشت. شیخ هارون هم متهم شده بود که در قتل خانم پل دست داشته است. وکیل او به رسانه‌ها گفته بود که پرونده علیه این دو مظنون بسیار ضعیف است و هر دوی آنها شاهد داشته‌اند که در زمان قتل جای دیگری بوده‌اند. در زمان گروگانگیری این دو متهم با سپردن وثیقه آزاد بودند.

 

 

اتهام تعرض جنسی
چهل فقره تعرض جنسی از دیگر اتهامات اوست. شیخ هارون سال‌ها پیش خود را یک «شفادهنده» معرفی کرده و در استرالیا به «شفای» مشتریان می‌پرداخت. او متهم شده بود که در جریان جلساتی که با مشتریان داشته، در چندین مورد به آنها تعرض جنسی کرده و بدن آنها را به شکل نامناسبی لمس کرده است.

 

شیخ هارون

دعوت نخست وزیر استرالیا به مناظره
پس از پیروزی تونی ابوت در انتخابات استرالیا وی ابوت را دعوت به مناظره زنده کرده بود تا به وی ثابت کند «استرالیا به دلیل مشارکت در جنگ افغانستان مورد حمله قرار خواهد گرفت.»

 

 

فعالیتهای سیاسی و مذهبی در استرالیا
در شرایطی که دولت ایران از سال ۱۳۷۹ ابتدای وی به بیماری روانی و سابقه او مبنی بر کلاهبرداری را به دولت استرالیا اعلام کرده بود وی موفق به دریافت پناهندگی سیاسی از استرالیا شد. پس از آن وی بطور مکرر خود را روحانی خوانده و از لباس روحانیت استفاه می‌کرد و به فعالیت سیاسی علیه جمهوری اسلامی نیز می‌پرداخت. سال ۲۰۱۱ وی با لباس روحانیت در کنفرانسی با عنوان «خیزش در جهان اسلام» شرکت کرده بود. رهبران شیعیان استرالیا ادعای آیت‌الله بودن وی را دو سال قبل تر و در سال ۲۰۰۹ شرم آور خوانده و تکذیب کرده بودند. این کنفرانس توسط حزب التحریر در استرالیا بر‌گزار گردیده بود.

 

 

واکنش رهبران شیعیان استرالیا
در شرایطی که وی خود را بعنوان روحانی و آیت‌الله و رهبر مذهبی به رسانه‌های استرالیا معرفی و برخی رسانه‌ها نیز با وی مصاحبه می‌کردند در سال ۲۰۰۹ رهبران شیعه استرالیا ادعاهای وی را تکذیب کرد. در سال ۲۰۰۹ کمال معصومی رهبر مجلس عالی شیعیان استرالیا از پلیس این کشور خواسته بود درباره ادعاهای هارون مونس مبنی بر رهبری مذهبی بودن و آیت‌الله بودن تحقیق کند. او گفت که در استرالیا اساساً فردی با سطحی که در مذهب تشیع «آیت الله» خوانده می‌شود نداریم. شیعیان استرالیا ادعاهای وی را شرم آور خواندند. اما تمام این هشدارها نادیده گرفته شد.
رهبران شیعیان استرالیا به گاردین گفتند که وی در لباس روحانیت خنده دار بود… ما برای ۲۰ سال هیچگاه او را در محافل شیعه ندیده و نمی‌شناختیم. وی زمانی ادعای روحانیت داشت و زمانی ادعای تسلط به سحر در حالیکه سحر در اسلام حرام است.

 

مرگ :

شیخ هارون در آذرماه ۱۳۹۳ هجری شمسی معادل دسامبر ۲۰۱۴، در جریان حادثه گروگان‌گیری سیدنی ۲۰۱۴ پس از گروگانگیری چند شهروند استرالیایی در شهر سیدنی به دست پلیس کشته شد.

شیخ هارون

 

واکنش وزارت خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این حمله را محکوم کردو گفت توسل به شیوه‌های ضد انسانی و ایجاد رعب و وحشت به‌نام دین رحمانی اسلام تحت هیچ شرایطی توجیه‌پذیر نیست. او همچنین درباره این پناهنده ایرانی افزود: «سوابق و شرایط روحی روانی این فرد که نزدیک به دو دهه قبل به استرالیا پناهنده شده، مکرراً با مقامات استرالیا مطرح شده است و وضعیت وی برای مسوولان ذی‌ربط آن کشور کاملاً روشن بوده است.»

 

 

واکنش فرمانده پلیس ایران
احمدی مقدم در ۲۵ اذر ۱۳۹۳ گفت: «این آدم کلاهبردار بوده و برای اینکه پناهندگی بگیرد ادعای سیاسی بودن و روحانیت کرده است اما همانطور که گفتم ما اعلام آمادگی برای همکاری با پلیس استرالیا را کرده‌ایم… نمی‌خواهیم بگوییم که استرالیا پشت این کار بوده اما به نظر می‌رسد دست‌هایی پشت پرده است و کشورهای غربی قصد دارند تا با مرتبط کردن این موضوع با ایران کم‌کاری‌های خودشان در مقابله با تروریست را به حاشیه ببرند در حالی که موضع جمهوری اسلامی در این خصوص کاملاً روشن است… اگر آن موضوع را آن زمان به درستی پیگیری کرده بودند، امروز شاید چنین اتفاقی نیز رخ نمی‌داد با این وجود ما آمادگی خود برای همکاری با پلیس استرالیا را اعلام کرده‌ایم.»
فرمانده پلیس ایران همچنین گفت: «امروز در استرالیا با توجه به این اطلاعات ادعا کرده‌اند که این گروگانگیر ایرانی است اما اثر انگشت این فرد را ما نداریم، با این وجود از طریق اینترپل به آنان اعلام کردیم که اثر انگشت را برای ما بفرستند و ما حتی آمادگی داریم که از طریق ارسال نمونه DNA و تطبیق آن با خانواده این فرد صحت موضوع را بررسی کنیم. احمدی مقدم با تاکید بر اینکه در صورت صحت موضوع این ماجرا نشان دهنده عدم همکاری در استرداد مجرمان است، گفت: عدم همکاری این مسائل را نیز در پی دارد.»

 

 

واکنش رسانه‌های ایران
روزنامه همشهری در مقاله‌ای به قلم سید محمد مرندی استادیار دانشگاه تهران از رسانه‌های غربی بدلیل بزرگنمایی ادعای خود خوانده روحانیت وی و نادیده انگاشتن سایر اقدامات او از جمله خروج از تشیع، پناهندگی به استرالیا و … انتقاد کرد.

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : پنج شنبه ۱۳۹۳/۲۷/۰۹
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram