telegram booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
چرا اندروید از اول روت نشده است؟

چرا اندروید از ابتدا روت نشده است؟

 

 

اندروید سیستم عاملی قدرتمند در عین حال متن باز است، اما هیچگاه تمامی امکانات را در اختیارمان قرار نمی دهد و ما مجبوریم آن را روت کنیم. این دقیقا نقطه ای متقابل iOS است که آن به جای روت باید جیلبریک شود و فرقی با روت کردن ندارد. در هر دو گزینه سیستم عامل هک می شود و دسترسی ما بیشتر!اما خوب اصلا چه کاریست؟ چرا از همان اول روت شده آن را در اختیار کاربران قرار نمی دهند؟ دلیل این چیست؟ علت قانونی دارد یا تجاری؟

Root-or-Unroot

برای محافظت از شما
اولین علت، همین است. یکی از مرکزیت های امنیتی اندروید ایجاد یک فضای مخصوص ایزوله شده برای برنامه ها با دسترسی های خاص خودش است؛ برای همین است که موقع نصب یا تغییر تنظیمات، برنامه از شما دستورالعمل می خواهد!
زمانی که گوشی روت نباشد، برنامه و اطلاعات در فضای خودش باقی می ماند و نمی تواند به اپ های دیگر سرک بکشد و کار های دیگری بکند. نیاز به ذکر است که تمامی اطلاعاتی که ارسال و دریافت می شود مانند یک تونل خاکی تنها از خود برنامه به دنیای بیرون اتفاق می افتد.
حال هنگامی که گوشی تان را روت می کنید، این محدودیت ها برداشته می شود و یک اپ به ظاهر ساده (اما شاید خیلی قوی و تخریبگر) به تمامی اطلاعات گوشی تان دسترسی پیدا کند که شایسته نیست، هست؟

 

 

امنیت های فایل های سیستمی

چرا اندروید از ابتدا روت نشده است؟

روت کردن علاوه بر موارد بالا گوشی تان را بیشتر در معرض مخرب ها قرار می دهد که این بدین معنی است که هر کس می تواند به آن نفوذ کند و اطلاعات تان را به راحتی به باد فنا دهد!
در دوره ویندوز ۹۵/۹۸ می شد با حد گزاری روی فایل های اشتباه نصب های بی مورد را غیرفعال کرد که امکان داشت این حد گزاری به اشتباه روی فایل های اصلی قرار داده شود و کل سیستم از بین برود.

 

 

حال اندروید از مورد بالا هم بدتر است. می پرسید چرا؟ چون با مشکل قبلی می شد با نصب مجدد ویندوز مشکل را حل کرد اما اگر این اتفاق برای اندروید رخ دهد بی شک باعث می شود اندروید کاملا از کار بیفتد و کار این حرف ها می گذرد و شما باید یک گوشی اندرویدی جدید تهیه کنید!
فرق مایکروسافت با گوگل اینست که مایکروسافت یاد گرفته چطور فایل های اصلی را از دست کاربران دور نگاه دارد اما گوگل تصمیم گرفته کلا آن را مخفی نگاه دارد و به آن ها حتی اجازه دیدن آن ها را هم ندهد، حال با یک بار دسترسی همه چیز نابود می شود!
وقتی گوشی روت نباشد، کاربران نمی توانند به اطلاعات اصلی سیستم عامل دست پیدا کنند که بخواهند پاکشان کنند!

 

 

فروشندگان مجزای اندروید آن را شخصی سازی می کنند

 

چرا اندروید از ابتدا روت نشده است؟

اگر یک گوشی اندرویدی را از فروشندگان مجزای سیم کارت آن مثل وریزون و ای تی اند تی و … (کاربرد در خارج از کشور) خریداری کنید، درمیابید که چند برنامه از پیش نصب شده در آن موجود است که قابلیت های جدیدی در آن بوده و شما نمی توانید آن ها را پاک کنید. به راستی چرا؟ چون اگر این اجازه را بدهند کاربران می توانند از پوشش دهنده شبکه دیگری هم استفاده کنند که این برای تجارت آن ها یک خطر است.
حال اگر گوشی روت باشد، می توانید پاکشان کنید و چون فروشندگان این را نمی خواهند، پس گوگل هم باب میل آن ها عمل می کند.

 

 

گوگل یک شرکت است یا …؟

 

چرا اندروید از ابتدا روت نشده است؟

نمی شود گفت که گوگل از گوشی های روت شده پشتیبانی می کند اما نکسوس ۷ که تنها یک تبلت وای فای است و از سیم کارت پشتیبانی نمی کند و همچنین پوشش دهندگان سیم کارت با آن کاری ندارند، باز هم نسخه بدون روت است. چرا؟
خوب باز یکی امنیت است، اما تجارت گوگل هم یک طرف. درست است که اندروید یک سیستم عامل اندروید است و در سراسر جهان توزیع می شود اما خوب باید از آن سودی نصیبش بشود یا نه؟ بله تبلیغات! توسعه دهندگان تلفن همراه، می توانند با قرار دادن کد ادسنس گوگل، از برنامه رایگان خود پشتیبانی کنند و آن ها هم سودی ببرند.
حال کاربران پیسی بدون نیاز به خرید یا زحمت زیاد می توانند خیلی تبلیغات من جمله این را ببندند اما باز این روی گوشی های روت نشده خیلی خوب کار نمی کند. ولی خوب اصلا چرا این کار را می کنید؟ اکثر گوشی ها که خیلی گران نیستند و اندروید هم که رایگان است، تنها پولی که کاربران (آن هم رایگان) پرداخت می کنند، تبلیغات است.

 

نتیجه گیری

 

نهایی ترین پاسخ برای سوال روت نبودن گوشی ها از ابتدا ساده است، چون گوگل نمی خواهد! اندروید فرزند خوانده گوگل است و این که چه کاری روی آن انجام بشود یا نشود گوگل تصمیم آن را می گیرد و هر نسخه تنها توسعه داده شده نسخه قبلی است و تنها چند چیز کم و زیاد می شود و نباید منتظر معجزه یا چیزی شبیه این باشیم، پس بهترست خیلی راحت و ژیگول به کار هایمان برسیم و دنبال این جور مسائل نرویم!

 

 

 

 

 

دستگاههای اندرویدی روت شده و روت نشده چه تفاوتی با هم دارند؟

 

منبع : worldit.ir

اطلاعات پست
نویسنده : ادمین
تاریخ پست : چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۰۷
دیدگاه

Telegram Channel: @booloor ,کانال بولور , کانال تلگرام ,کانال ,تلگرام , بولور
موضوعات اصلی

تبلیغات

khabar

عضو خبرنامه شوید:

ایمیل خود را وارد کنید:

آخرین نوشته ها
مطالب پیشنهادی
بازار
برچسبها
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند:
Instagram